1. YAZARLAR

  2. REŞİT GÜRBÜZ

  3. ERDEMLİ İNSAN TEMENNİSİ
REŞİT GÜRBÜZ

REŞİT GÜRBÜZ

Yazarın Tüm Yazıları >

ERDEMLİ İNSAN TEMENNİSİ

A+A-

Geleceğimizi emanet ettiğimiz çocuklarımıza ve gençlerimize verilebilecek en güzel hediyelerin başında “Güzel Ahlâk”ın geldiğini düşünüyorum. Nitekim Peygamber Efendimiz (s.a.v.) de, güzel ahlâkı tamamlamak üzere gönderildiğini beyan etmişlerdir.

 Aksi halde insanlarımız;

Namaz kılan bir hırsız;

Oruç tutan bir sapık,

Hacca giden bir yalancı,

Kurban kesen bir tefeci,

Şehadet getiren bir terörist olabilmektedirler.

                Ülkemizin ve İslâm Dünyasının içinde bulunduğu buhranlı dönemlerin en büyük müsebbiplerinden biri, İslam Dininin gereği gibi anlaşılamaması ve yaşanamamasıdır. İnsanlığın meşalesi olan Kur’an-ı Kerim, mezarlıkta ve bazı gecelerde okunmak için indirilmemiştir. Kur’an-ı Kerim, kendisini yaşamak için vardır.

 

                Çocuk ve genç yaştaki arkadaşlarıma çağrımdır:

Her türlü ahlâksızlığın ve kötülüğün kol gezdiği çağımızda, nefsinin oyununa gelip de girdaba düşmeyesin. Bu ahlaksızlık ve kötülükler sana altın tepsi içinde sunulmakta; sakın ola aldanıp da maneviyatını zehir etmeyesin. Oğuz Kağan’ı, Alpaslan’ı, Fatih’i hatırla ki, mazini incitmeyesin. Onlar küffarı viran etmeye baş koymuşlarken, sen küffara başını vermeyesin.

Öyle bir mazimiz var ki; Orta Asya’dan Viyana’ya Türklüğümüzü saygıyla selamlamaktadır. İşte bu yüzden ülkemiz ve milletimiz üzerinde oynanan oyunlar hiçbir zaman eksik olmadı ve olmayacaktır da. Dâhili ve harici düşmanlarımızın, Haç-Hilal kavgasını bitirmeye hiç niyetleri yok. İç ve dış güçlerin ülkemiz ve milletimiz üzerinde oynadıkları oyunlara karşı uyanık ol. Ol ki, bu vatan uğruna can veren şühedaya haksızlık etmeyesin.

Cehaletten yüz çevirip kendini bilgiyle donatasın. Öyle bir donat ki, sana “münevver” desinler. Öyle bir donat ki, sana “irfan sahibi” desinler. İlmi, irfanı, kültürü ve sanatı, kendine dost ve yaren edinesin. Sevgi ve bilim meşalesiyle etrafına ışık saçasın. Yoksa “aydınların aydınlatamadığını soytarılar aldatmaktadır.

                Zorun ve zulmün hiçbir türü, seni yolundan etmesin. Hak bildiğin yolda yürü; isterse kar ve boran olsun. Buna karşın; para, mal-mülk, makam-yetki, seni yoldan da çıkarmasın. İmana sağlam tutun ki, küfür batsın ve viran olsun.

                Hayatına, göz boyayan gündelik ve ithal şeyler değil; Dinin ile Törelerin şekil versin. Unutma ki; İslâm güneşinde ısındığın ve Türklük çınarında gölgelendiğin vakit, hiçbir entrika ve bozgunculuk sana tesir edemeyecektir.

 

Yolun ve bahtın açık olsun Neslişah.

                               

 

Önceki ve Sonraki Yazılar