1. YAZARLAR

  2. Orhan KOYUNCU

  3. Herşeyden Ziyade: Mahir Bey...
Orhan KOYUNCU

Orhan KOYUNCU

Yazarın Tüm Yazıları >

Herşeyden Ziyade: Mahir Bey...

A+A-
Yazıyı Dinle

Kişilik ve karakter; insanı anlama noktasında çok büyük önem arz eder. Bir kurum ve davayı temsil eden insanların kişilik ve karakter yapılarını bariz olarak anlamak, temsil ettiği kurum ve kuruluşun zihniyetini anlamakla eşdeğer ölçüye sahiptir.  Kişi ne kadar alçak gönüllü ve tavazu sahibi ise temsil ettiği makamın değeri de, bir o kadar arttığına inanıyorum.

*

Mahir bey de temsil ettiği makam itibariyle, ülkemizin Kültür ve Turizm Bakanlığını ifa etmesi aslında ince bir ayrıntıyı göz önüne sermektedir. 2000 yıllık bir kültürün, bir düşüncenin temsili kolay olmasa gerek... En azından her şahsın bu makamı temsil etme noktasında herkesin bu başarıyı göstermesi beklenemez. Mahir Bey'in gerek kişiliği, gerekse bilgi ve birikimi olsun bu makamı en güzel şekilde temsil edeceğinin de kanıtıdır. Nitekim her geçen gün bunu biraz daha anlayabiliyoruz. Her açıklamasını ve her ziyaretlerini yakinen takip eden birisi olarak, kendi öz benliğinden taviz vermeden; enaniyeti ayaklar altına alarak hizmete koştuğunu görmek önce bir vatandaş olarak sonra da bir Kahramanmaraş'lı olarak onurlandırıyor.

*

Geçtiğimiz gün Elbistan'da söylemiş olduğu ifadeler; tamamıyla Mahir bey'in kendi fikir dünyasını yansıtmaktadır. Makamların ve mevkilerin şahsi nefislere kurban edilmemesini büyük bir önemle ve sürekli tekrarlayarak ifade etmiştir. Birilerinin çekişmesine vaktin olmadığını ve  daha çok hizmet edilmesi gerektiğini defaatle dile getirmiştir. Asırlara uzanan bir medeniyetin kültürünü temsil etmek; böyle düşünen bir kişiye verilmesinin ne kadar isabetli olduğunu belli etmektedir. Konuşmasında; bakışlarında ve gülümsemesinin ardında ki samimiyet insanın kanının kaynamasına yol açıyor.

*

Mahir Bey'den dolayı gururluyuz. Kendi gibi olan ve davası için hiç bir beşeri çekişmeye pirim vermeyen bir karakter yapısına sahip olmak milletimiz için büyük bir avantajdır.

*

Bu düşüncelerle: Maraş Gündem ailesini saygı, sevgi ve hürmetle selamlıyorum. Maraş Gündem ailesinin içinde olmaktan onur duyuyorum. Saygılarımla.

Önceki ve Sonraki Yazılar