1. HABERLER

  2. İlimizde Gezilip, Görülecek Yerler
İlimizde Gezilip, Görülecek Yerler

İlimizde Gezilip, Görülecek Yerler

Mavi Ve Yeşilin Buluştuğu Tarih Dolu Şehir Kahramanmaraş

A+A-
Haberi Dinle

Kahramanmaraş turizm potansiyeli yüksek, ancak bu potansiyelini değerlendiremeyen bir kent olarak görülüyor. Bu şehre gelen misafirlere nereleri gezdirebiliriz? Sorusunun cevabı çok, ancak gidilecek yer yok. Son yapılan üç konağı, müze, kale ve kapalı çarşıyı saymazsak başka tesisimiz yok gibi. 

gavur-golu.jpg

Oysa,  1700 yıllık Roma İmparatorluğu'ndan kalma eserlerin üzerinde oturuyoruz, Germenicia mozaiği yer altına dünya turizmini bu şehre geleceği günleri bekliyor.

Bilindiği gibi “Milattan sonra 300-400 yıllarına ait olan Germenicia Antik Kenti'nin mozaiklerinin bir bölümü, geçtiğimiz yıl kaçak kazılar yapılırken ihbar üzerine ortaya çıktı. Yetkililer kamulaştırma sonrasında mozaikleri kurtarma çalışmalarının başlatılacağını ifade ediyor. Bazı evler sit alanı olarak tescil edilse de kamulaştırma çalışmasının yavaş ilerlediği dikkat çekiyor. Şimdilerde Kahramanmaraş'ın arka mahallelerinin bulunduğu bölgede, Roma döneminde zenginlerin kullandığı yamaç villalarının yer aldığı belirtiliyor. Mozaiklerin de bu yamaç villalarının taban döşemeleri olduğu ifade ediliyor. Bölgede her biri 15-20 odalı 100'ün üzerinde tarihi yamaç villarının bulunduğu tahmin ediliyor.

kahramanmarastaki-tarihi-ko.jpg

Daha önce ulusal bir gazete bu konuda şu haberi yapmıştı; “Arkeolog Ömer Avcıbaşı, Roma döneminde şehrin zenginleri ve generallerin kullandığı bu yamaç villarının Efes ve Zeugma Antik kentinde bulunan mozaiklerle büyük benzerlik gösterdiğini vurgularak, "Asıl kent, kentin altında bulunuyor. Mozaiklerin yanısıra bölgede Germenicia Antik Kenti'nin agorası ve tapınağının da olabileceğini

tahmin ediyoruz" diye konuştu.

Kahramanmaraş'a inceleme gezisi düzenleyen Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) Başkanı Başaran Ulusoy, Kahramanmaraş'ta turizmin gelişimi için ortaya çıkarılan mozaiklerin büyük önem taşıdığını vurgulayarak, "Efes ve Zeugma'dakilere benzer yamaç evlerinin Kahramanmaraş'ta bulunması çok etkileyici. Kahramanmaraş mozaikleri iyi değerlendirmeli" demişti. 

 kmaras_041.jpg

KUŞ CENNETİ GEZİLEBİLİR

Maraş'ın saklıkalmış zenginlikleri mozaiklerle de bitmiyor. Kahramanmaraş'taki Gavur Gölü bölgesi, mamut fosili konusunda dünyada önemli bir yere sahip. Kahramanmaraş Müzesi'nde prehistorik çağa ait iki mamut fosili bulunuyor. Müze bakım ve onarım çalışması nedeniyle müze kapalı. Yenileme çalışmalarının tamamlanmasıyla birlikte müzedeki mamut kemiklerinin birleştirilerek sergileneceği söyleniyor.

Öte yandan dört farklı birimden oluşan Eshab'ı Kehf (Mağara Arkadaşlığı) Külliyesi, Maraş'ın en önemli tarihi eserleri arasında. Kutsal mağarayı da içine alan külliye, Afşin'in 6 km kuzeybatısında küçük bir

dağ üzerinde yer alıyor. Eshab-ı Kehf Mağarası, Yedi Uyurlar olarak farklı dinlerde benimsenen, kutsallık atfedilen yedi inanmış gencin uyudukları yer olarak biliniyor. Afşin'deki Eshab-ı Kehf'in yanısıra 33 ülkede ve Anadolu'da Yedi Uyurlar'ın uyuduklarına inanılan başka yerler de var.

 kus-cenneti.jpg

ALİ KAYASINDA MAVİ YOLCULUK

Şelaleri, akarsuları, baraj gölleriyle su şehri olan Maraş'ta Ceyhan Nehri üzerindeki Menzelet Baraj Gölü'nün sularında mavi yolculuk yapmak mümkün. Göldeki gezi sırasında büyüleyici Ali Kayası'yla karşılaşıyorsunuz. Efsaneye göre, Ali Kayası'nın Hz. Ali'nin atının ayak izlerini zirvesinde saklıyor

Şehrimiz mavi ve yeşili ile o kadar iç içe olan bir şehir ki, bir anda Menzelet Barajından, buz gibi havası olan, Yayla turizmine uygun Ahırdağın’a ya da Yavşan’a çıkabiliyorsunuz. Şehir merkezi olduğu gibi ilçelerinde de turizm ve doğa harikası yerleri mevcut.

Şehir merkezine turist gelse nereleri gezdirebiliriz, hiçbir yeri yok diyenlere işte cevap veriyorum.

Turist için öncelikle konaklama tesisi gerek. İkincisi, şehir merkezi ve şehir dışında gezebileceği ilginç doğa ve tarihi güzellikler ile farklı mutfak sunulması gerekiyor.

Şu andaki oteller bana göre yeterli çünkü otellerimizde doluluk oranı yükseldikçe onlarda kaliteli hizmet sunmaya başlayacaklardır. Esas önemli olan merkezde turiste ilginç gezinti ortamı sunmaktır. Bunun için daha öncede yazdığım ve turizm konseyinde sunduğum teklifi yeniliyorum.

 kahramanmarastaki-tarihi-ko.20110203095934.jpg

TARİHİ MEKANLARIMIZ

Çukur Hamamı en eski tarihi mekanlarımızdandır Bu hamamdan Kale’ye çıkan tünel vardır.          Uzunoluk Hamamı ve Sütçü İmam’ın dükkanı ve türbesi gezdirilir. Küçük Çavuşlu Mahallesindeki eski evler gösterilip, Taş Mescid, Ulu Cami ve Katip Han gezdirildikten sonra(Katip Han, Maraş Evi yapılabilir), sonra Saraçhane Çarşısında Osmanlı Şerbeti, ardından Kapalı Çarşı ve son olarak Taş Han’da yine ikram ve hediyelik eşya alımı ile şehir turu tamamlanır. Yetmiyor sa, Maraş Müzesi’de gezdirilir.

 “Bu yazdıklarımızın dışında, XIV ya da XVI. yy da yapıldığı tahmin edilen 156.60 metre uzunluğundaki  Ceyhan Köprüsü  

Kayseri yolu üzerindeki Döngel Mağarası(Şehir merkezine uzaklığı 45 km'dir. Mağaralar prehistorik devirde iskan edilmiştir. 1956-1960 yıllarında prehistorik araştırmalara sahne olmuştur. İçerisinden Döngel Çayı denen sular çıkmaktadır. Büyük bir çağlayan yaparak dereye akmaktadır ve önemli turistik bir yerdir.

Gümüşkaya Mağarası Zeytin Süleymanlı'dan geçip Afşin'e giden yolun karnıyarık mesire yerinden geçerek Ericek Kasabasından geçen tarihi İpekyolu'nun hemen yakınında bulunmaktadır. Gümüşkaya mağarası yer yer breşik özellikler gösteren Paleosen yaşlı kireç taşları içinde gelişmiştir. 20 - 30 m. uzunluğunda koridor boyunca sağlı sollu tabandan dikitler, tavandan da sarkıtlar oluşmuştur. Yer tabanının mermer olduğu bembeyaz bir güzellikle karşılaşılmıştır. Ayrıca mağaranın içerisinde bir krater gölü olup, içerisindeki suyun berrak ve temiz olmasından suyun içilebilirliği anlaşılmaktadır.

Savruk Mağarası Savruk, Savran, Sarıkız diye tanımlanan mağaramız, Süleymanlı Ilıca Kasabası, Beşen Eleman Mezrası, Karamanlı Köyü ve Hacınınoğlu Köyü yerleşim yerlerinin arasında bulunan tarihi izler taşıyan bir doğa harikası arasına gizlenmiş ön kısmında bir şelale ve piknik alanı sayılacak tepe tarafında daha geniş bir ovayla süslenmiş turizm elçimiz olacak bir mağaradır. Ulaşım bakımından sağlık turizmine bölgesel olarak modern dünyaya ayak uydurmuş, Ilıca beldemizden araçla 20 dk. ve mağaranın 400 m. yanına kadar ulaşabilmektedir. Mağaranın iç kısmı Damlataş Mağarasını aratmayacak sarkıt ve dikitlerle bezenmiştir. Ayrıca mağaranın ön kısmında 20 - 30 m. altında Ceyhan nehri konum olarak tabiat harikası olarak akmaktadır.

Bulut Deliği Mağarası Pazarcık ilçesinin güneybatısında bulunan Bulut Deliği Mağarası, yer yer breşik özellikler gösteren Paleosen yaşlı kireç taşları içinde gelişmiştir. Toplam uzunluğu 114 m. olan (ana galeri 80 m.) gelişimini tamamlamış fosil bir mağaradır. Coğrafi konumu Pazarcık ilçesine yakınlığı, ulaşımın kolay oluşu ve doğal çevrenin güzelliği içerisinde zengin damlataşları, sarkıt, dikit, sütun ve duvar damlataşları ile kaplı olması nedeniyle turizm amaçlı kullanıma uygundur.

Güvercinlik Şehrin 15 km. kuzeybatısındadır. Güvercinlik ormanlık bir bölgedir ve yazları yemyeşildir. Çevre önemli mesire yerlerinden olup, tabii su kaynakları mevcuttur.

Fırnız Vadisi Kahramanmaraş'ın 54 km. kuzeybatısında yer alır. Kumarlı Köyü yakınındaki kaya altı suyu ile Fırnız vadisinden çıkan kaynak su yatağının yamaçları 4 mevsim yemyeşildir. Su kenarlarında ve vadi yamaçlarında yer alan çınar, çam, gürgen ve meşe ağaçları ile sarp kayalıklar buraya ayrı bir güzellik verir. Kara avcılığı ile alabalık avcılığının yapılmasına uygun bir rekreasyon alanıdır.

Ali Kayası Kahramanmaraş-Kayseri karayolunun 32. kilometresindedir. Sarp ve heybetli bir yapısı vardır. İki sarp yalçın kayanın arasında çağlayanlar halinde akan suların etrafı çam ve meşeliklerle kaplıdır. Heybetli görünüme sahip olan Ali Kayasının yüksekliği 148 metredir. Şimdiki durumuyla Menzelet Baraj Gölü içerisinde kalmıştır.

Tekir Kahramanmaraş'ın 63 kilometre kuzeyinde yer alan ve havası, suyu, ormanlığı ve önemli su kaynaklarının burada olması bölgeye daha güzel bir görünüm kazandırmaktadır. İç ve dış turizme hizmet veren 9 adet yol boyu dinlenme tesisi vardır. Balı, alabalığı, eti, yoğurdu ile meşhurdur.

Pınarbaşı Kahramanmaraş'ın topraklarından fışkıran suların süslediği bu mesire yerimiz halkın piknik ihtiyacını karşılaması yanında, üst kesimlerinde çamlarla örtülü gazinoları bulunan, turistlerin ilgisini çeken önemli rekreasyon alanıdır.

Kumaşır Gölü Kahramanmaraş- Adana yolu üzerinde ve şehre 9 kilometre uzaklıktadır. Dağın eteğindeki kaynakların beslediği tatlı suyun meydana getirdiği göl ve etrafını çevreleyen yeşillik, eşsiz manzaraya sahip olup, halkın hem piknik yapıp hem de balık avladığı bir yerdir.

Diğer Mesire Yerleri İse Şunlardır: Atatürk Parkı, Kapıçam, Menzelet Baraj Gölü ve Sır Baraj Gölü Çevreleridir.(Devam Edecek)

koppru.jpg