1. HABERLER

  2. ASAYİŞ

  3. İstanbul’da 16 adliye çalışanı tutuklandı
İstanbul’da 16 adliye çalışanı tutuklandı

İstanbul’da 16 adliye çalışanı tutuklandı

FETÖ/PDY'nin adliye yapılanmasına yönelik yapılan operasyonda gözaltına alınan 21 kişiden 16'sı tutuklandı.

A+A-
Haberi Dinle

FETÖ/PDY'nin adliye yapılanmasına yönelik yapılan operasyonda gözaltına alınan 21 kişiden 16'sı tutuklandı. 5 şüpheli ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'nın (FETÖ/PDY), adalet saraylarındaki yapılanmasına yönelik 15 Ağustos 2016 tarihinde yapılan operasyonda İstanbul Adalet Sarayı çalışanlarından 21 kişi gözaltına alınmıştı. Emniyet'teki işlemlerinin ardından "örgüte bilgi sızdırmak, himmet toplamak ve vermek, örgüt toplantılarına katılmak" suçlamalarıyla Çağlayan'daki İstanbul Adalet Sarayı'na sevk edilen 21 şüpheliden 16'sı tutuklanırken, 5 şüpheli ise adli kontrol şartıyla tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

MAAŞLARIN YÜZDE 10'U HİMMETE GİTMİŞ

Şüphelilerin örgütün yönlendirmeleri ve yardımlarıyla adliyede işe girdikleri, adliye sınavı öncesi örgüt evlerinde klavye eğitimi aldıkları ve sınavda çıkacak yazım metnini önceden sorumlu örgüt ağabeylerinden teslim aldıkları öğrenildi. İşe başlayanların, ilk maaşlarının tamamını, sonraki maaşlarının yüzde 10'unu örgüte himmet parası olarak aktardığı tespit edildi. 18 şüphelinin örgütün gizli yazışma uygulaması olan By Lock kullanıcısı olduğu, ev ve iş yerlerinde yapılan aramalarda 1 ABD Doları banknot ele geçirildiği ve bir şüphelinin evinden 120 bin TL değerinde döviz ve TL bulunduğu öğrenildi.