1. YAZARLAR

  2. Nurettin Abacıoglu

  3. İstikrar Ve Güven Kazandı
Nurettin Abacıoglu

Nurettin Abacıoglu

Entelektüel Bakış
Yazarın Tüm Yazıları >

İstikrar Ve Güven Kazandı

A+A-
Yazıyı Dinle

Yerel seçimler 30.03.2014 de yapıldı. Sonuç: istikrar ve güven kazandı.

 Yani bu seçim yerel seçim olmaktan çıktı, AK parti için referanduma döndü.

Bu seçim başbakan  Recep Tayyip Erdoğan ile rakipleri arasında geçti. 

Seçim belediye başkan  adayları arasında  geçmedi. Vatandaş  kendini seçim atmosferine kaptırdığı için,  hangi aday iyi proje sunuyor diye kıyaslama yapamadı.

Kim ne derse desin bu seçimin galibi  Recep Tayyip Erdoğan dır.

Adalet ve Kalkınma Partisi  Türkiye  genelinde yaklaşık  0/0 45 oy aldı. Cumhuriyet halk partisi yaklaşık 0/0 29 oy aldı. Milliyetçi Hareket Partisi yaklaşık 0/0 15 oy aldı. Barış ve Demokrasi Partisi yaklaşık 0/0 7 oy aldı.

Akp  bu seçimde kendi seçmen tabanını muhafaza etti. Hatta kemikleşti diyebiliriz. Halkın büyük çoğunluğu tercihini istikrar ve güvenden yana kullandı.

Demokratik açılım nedeniyle Kürtler yaşadıkları yerlerde  Akp ye destek verdi. Güneydoğu da  Bdp den sonra Akp ye destek verdi.Bu nedenle Akp nin oyları içerisinde Kürt’lerin azımsanmayacak oyları var.

Başbakan muhaliflerin oyunlarını anladı ve onları kendi oyun alanına çekti.Bu seçim sürecinde ki manevraları satranç oyununa benzetiyorum.

Başbakan satranç oyununu tek başına oynadı. Karşısında hamle yapan 3-4  rakip vardı.  Rakiplerin hamlelerini  gördü ve tedbirini aldı. Kalesini çok iyi savundu.  

Muktedir bir komutan portresi çizdi ve rakiplerini yendi.

Başbakan sert, gerilimli, adrenalini yüksek bir seçim sürecini bu şekilde kendi lehine çevirdi.

Başbakan seçmenin nabzını iyi tutuyor. Diklenmeden dik durduğunu söylüyor. Kullandığı siyasi dil seçmenlerce kabul görüyor. işte lider bu diyor….

Görünen o ki; siyaset sahnesinden kendi çekilmediği sürece başbakanı kimse yerinden indiremez. Türk siyaset tarihinde artık o bir fenomendir.

Bu arada cemaat- hizmet hareketinin seçime fazla bir etkisinin olmadığı da görülmüş oldu. Buradan şu çıkarımı yapabiliriz;  ne kadar siyasallaştığı söylense de siyasetin yönünü değiştirecek kadar siyasallaşmadığı görüldü.

Her şeye rağmen hizmet hareketinin dürüst, iyi niyetli  ve fedakarane çalışan mensuplarının  daha fazla rencide edilmesi kimseye fayda sağlamaz. 

Teröre bulaşmış, insan öldürmüş Kürt teröristlere demokratik açılımla hoşgörü sunuluyorsa, hizmet hareketine de aynı hoşgörü ile bakılmalıdır.

Devlet babadır. Hiçbir vatandaşına ayırım yapmaz. Suçu olan varsa hukuk onu cezalandırır.

Evet devlet babadır. Hiçbir baba haylaz olan, yanlış yapan evladını hor görmez, aç, susuz bırakmaz, kapı dışarı etmez. Allah böyle layık görmüş der. Kaderine boyun eğer.

Şu da bir vakıa; Abdullah Öcalan’ın ifadesi ile “beni Türkiye’ye gönderen güç, Fethullah Gülen’i de Amerikaya götürdü” yani takas dan bahsediyor. Bunun ne anlama geldiğini bilemiyoruz. Herhalde devlet biliyordur….

Osmanlı devletini çok severiz. Neden? çünkü kuruluş felsefesi mükemmel. Çünkü İnsan odaklı. Tebasının ( gayrimüslüm) dinine diyanetine, yaşam şekline, kültürüne, müdahele etmemiş ve hoşgörülü olmuş. Hep adil davranmış.

Mükafat olarak da Allah 600 sene hükümranlık vermiş. Ne zaman ki ilkelerinden vaz geçmiş. Yıkılışı da kaçınılmaz olmuş.

Osmanlı devletinin kuruluş felsefesini yazan Şeyhedebali’ yi  rahmetle anıyorum. Başbakanın onu yeniden okuyup tazeleneceğine inanıyorum. 

Muhalefet partilerine de bir göz atalım.

Chp:  temsil ettiği kitlelerin düşüncelerine, kuruluş felsefesine aykırı olarak bu seçimde sağ partilere  daha yakın bir duruş sergiledi. Hatta Ankara belediye başkan adayını Mhp li seçti. Ciddi oy aldı.

Değişen ve gelişen dünyaya ayak uydurmak için yeni argümanlar, açılımlar ortaya konmalıdır. Statüko düşüncesinden artık vaz geçmek gerekiyor. Yani yeni şeyler söylemek lazım.

Chp güneydoğuda yok.

Bütün bölgelerden oy alamadığınız sürece Türkiye partisi olamazsınız. İktidar olabilmek için bunu mutlaka sağlamalısınız.

Mhp:  Dünya değişiyor ve dönüşüyor. Sınırlar kalkıyor. O nedenle milliyetçilik kelimesinin  içi yeniden doldurulmalı, yeni fikirler, yeni ufuklar, yeni vizyonlar sunmalı.  Milliyetçiliğin ırkçılık olmadığı iyi anlatılmalı ve halk ikna olmalı.

Mhp güneydoğuda yok. Mesela Kürt nüfus artıyor ve güçleniyor. Doğal olarak  talepleri de artıyor. Aldıkları oy ortada. Güney doğuya hakimler.

Bunca çalışmaya rağmen, AK parti bile ikinci sırada kaldı. Mhp nin akil adamları bir araya gelip şimdiden çalışmaya başlamalı.

Bütün yaşanmışlıklar dikkate alınarak kuruluş felsefesi yeniden gözden geçirilmeli ve yeni projeler ve açılımlar geliştirilmeli. Öyle bir  yeni oluşum yapılmalı ki, herkesi kucaklamalı.

Özet olarak, bütün bölgelerden oy alamadığınız sürece Türkiye partisi olamazsınız. İktidar olabilmek için bunu mutlaka sağlamalısınız.

Kahramanmaraş belediye başkanları

Seçimler bitti, belediye başkanları mazbatalarını aldı. Hayırlı uğurlu olsun.

İlk büyük şehir belediye başkanı olarak sayın Fatih Mehmet Erkoç siyasi tarihteki yerini aldı. Hayırlı, uğurlu olsun. Allah yardımcısı olsun. Kendisinden artık hizmet bekliyoruz. 

Onikişubat belediye başkanı sayın Hanefi Mahçiçek deneyimli bir isim.Kendisine başarılar diliyorum.

Dulkadiroğlu belediye başkanı sayın Necati Okay bölgesini geliştirmek için çalışmalar yapıyor. Kendisine başarılar diliyorum. 

Artık söylem zamanı değil eylem zamanı! Haydi bismillah. Arkanızda güçlü bir hükümet var bundan faydalanmak lazım.

Hazırlığı yapılan projeler yeniden gözden geçirilmelidir.Şehrin öncelikleri dikkate alınmalı ve rantabl olmayan projeler uygulanmamalıdır. Yoksa hem zaman, hem de paralar boşa gider. Üç kere düşünüp sonra yapmaya karar verilmelidir.

İyi  ve doğru  işler ancak iyi bir ekip çalışması ile olur. Bunun için  şehrimizin sorunlarını iyi bilen ve çözüm sunabilen kişilerden ekip oluşturulmalıdır.

Bendeniz daha önce yaptığım gibi, her zaman bilgilerimi paylaşmaya hazır olduğumu  sayın belediye başkanlarına duyurmak isterim.

Önceki ve Sonraki Yazılar