1. YAZARLAR

  2. Nurettin Abacıoglu

  3. İyi Bir Yazar Nasıl Olmalıdır
Nurettin Abacıoglu

Nurettin Abacıoglu

Entelektüel Bakış
Yazarın Tüm Yazıları >

İyi Bir Yazar Nasıl Olmalıdır

A+A-
Yazıyı Dinle

Yedi Güzel Adam dizi çalışmalarının tv. de yayınlanması ve 12 Aralık 2014 de başlayan 21 Aralık 2014 de  sona eren Kitap Fuarının ilk defa şehrimizde açılması edebiyata olan ilgiyi artırdı.  Organizeyi yapan büyük şehir belediye başkanı sayın Fatih Erkoç’a ve ekibine  teşekkürler.

Bu kültür faliyetlerinin  şehrimize önemli ve pozitif yansımaları oldu.

Kitap  fuarındaki yazarlardan etkilenen ve yazar olmak isteyen genç kardeşlerimiz var. Bunlar belki de geleceğin ünlü yazarları olacaklardır. Gözlerinde o ışıltıları gördüm.

Bazı mesleklerin okulu yoktur. Yazarlığın da okulu yoktur. Gazeteciliğin eskiden okulu yoktu, şimdi var. Bu işi eğitim almış olanlar elbette bizden daha iyi yapar.

Yazarlığı öğrenmek için aldığım seminerler ve yaptığım çalışmalarla edindiğim bilgileri; yazar olmak isteyen genç kardeşlerimizle ve  okuyucularla paylaşmak istiyorum. Umarım onlara ışık tutar.

Ben  aslen gazeteci değilim. Benim mesleğim mimarlık. Tanımayan genç kardeşlerimiz için kısaca kendimden bahsedeyim. Lise yıllarından beri yazmaya çalışıyorum.

Lisede fen bölümü öğrencisi olmama rağmen edebiyat - yazma - kompozisyon derslerine karşı ilgim vardı. Edebiyat öğretmenim sayın Dilaver Bozbeyli yarışmalara katılmam için bana destek verdi. Allah sağlıklı ömürler versin.

Yerel ve ulusal bazda yapılan liseler arası kompozisyon yarışmalarına katıldım ve dereceler aldım. Daha sonraları,  makale, hikaye, roman, deneme, çalışmaları yaptım.  Bunları yoğun meslek  çalışmalarım nedeni ile kitaplaştıramadım. Kısmet olursa  geniş bir zaman aralığında kitaplaştıracağım.

İyi Bir Yazar Olmak İçin

“Yazarlığın birinci kuralı, üsluptan önce fikre sahip olmaktır.

Dünyanın en iyi konuşmacısının fikri yoksa, söyleyecek bir şeyi yoktur.

Fikri olmadan en iyi romancı bir romanı, en iyi denemeci bir deneme yazamaz.

Üslup olarak yazarlık becerisine sahip olmak yazar olmaya yetmez.” Usta bir yazar böyle söylüyor.

Esas olan yazar olmak  değil, iyi bir yazar olmaktır. İyi bir yazar olmak için; aşağıda özetlediğim asgari kurallara uymak gerekir.

* İyi bir yazar olmak isteyen önce bilgi sahibi olmalıdır.

* Bilgi ancak okuyarak elde edilir. Okumak bir yazarın sermayesidir.

* Ülkemizdeki ve dünyadaki gelişmeleri, gündemi iyi takip etmek gerekir.

* İyi bir gözlemci olmak gerekir. Herkes bakar ama göremez. Yazar görmek zorundadır.

*İyi bir yazar olayları  okuyucuya manipüle etmeden aktarır.

* İyi bir yazar öğrendiği bilgileri şantaj olarak yazılarında kullanmaz. Kullandığı takdirde hem okuyucu, hem de toplum nezdinde güven kayıp eder. İtibarsızlaşır.

*İyi bir yazar meslek etiğine uymak zorundadır.

* Okuyucuyu bilgilendirmek gerekir. Zira okuyucu köşe yazılarını bilgilenmek için okur.

* Yazarın siyasi düşüncesi olabilir. İyi bir yazar bunu okuyucuyu yönlendirmek için kullanmaz. Okuyucuya karşı objektif olmak zorundadır.

*İyi bir yazar, başta okuru için yazar. Sunacağı fikirleri ile okuyucunun fikrii gelişmesini sağlar.

* Hedef kitlenin enformasyon ihtiyacı nedir, onların bu enformasyonu en iyi  alacakları  şekilde nasıl yazabilirim diye düşünür ve ona göre bir yazma yolu seçer.

* Yazdığımız medyaların imajına uygun tarzda bir üslup  ve biçim seçmek gerekir. Her medyada aynı üslup kullanılamaz.

*  İyi bir yazar aklına her geleni yazmaz. Havadan sudan şeyler yazmak yazarlık değildir. Yazının bir fikri yoksa o yazı boştur.

* İyi bir yazar yazılarını yazmak için yazmaz. Bir  fikri ve düşüncesi varsa yazar. bunu da okuyucu ile paylaşmak ister.

* Tek işiniz yazı yazmaksa her gün yazı yazılabilir. Günlük yazılar yayına yetişmesi için acele yazılır. Acele yazılan yazılar sıradanlaşır. Okuyucular sıradanlaşan yazıları okumaz.

* Her gün sıradan ve niteliksiz yazı yazmaktansa, arada bir yüksek nitelikli yazı yazmak daha iyidir. Ben bunu tercih ediyorum.

* İyi bir yazar yazısı olgunlaşmadan okuyucuya sunmaz. Yazdığı yazıyı mutlaka okumalıdır. Belki  defalarca yeniden yazabilir. Ben böyle yapıyorum.

* İyi bir yazar arada bir dilbilgisi kitabını gözden geçirmelidir. İmza kılavuzunu yanından ayırmamalıdır.

*  İyi bir yazar okurların yerine düşünen, fikir geliştiren, araştıran, yorumlayan  ve onlara sunan kişidir.

* İyi bir yazar cesur olmalı ve yazdıkları ile kendine güvenmelidir.

* Yazar sadece kendi düşüncesine ait kitapları ve yazıları okumamalıdır. Tek taraflı bilgi eksik sayılır. Eğer okursa etkisinde kaldığı düşünce şeklinde yazar. Bu şekilde tek taraflı okuyucu kitlesine hitap etmiş olur.

* Yazar bütün kitleye hitap etmek istiyorsa, karşı bilgileri okumalı ve öğrenmelidir. Yoksa yazı boşlukta kalır. Sahiplenen çıkmaz. Siz sadece zaman öldürmüş olursunuz.

 * İyi bir yazar olabilmek için dağarcığınızın ve ufkunuzun geniş olması gerekir. Bunun için; müzik , tiyatro, sinema, siyaset, spor, felsefe, bilim ve dini referanslar gerekir.

*İyi bir yazar zaman, zaman tarihe tanıklık eder.

 *İyi bir yazar fikrini boşluğa hitap ederek yazmaz. Fikrin hayat bulması için, sunduğu fikri hedefe yönlendirmelidir. Bu okuyucu olabilir veya yetkili makamlar olabilir.

Sevgili gençler Yazar değil, lutfen iyi bir yazar olmak yolunu seçin.

Korkmayın;  ilk baştan hedefinizi yüksek koyun.

Çünkü nasıl başlarsanız öyle devam eder.

Beğendiğiniz ünlü yazarları gözünüzün önüne getirin. Onları çok okuyun.

Bir de bakmışsınız ki; siz de ünlü  bir yazar olmuşsunuz.  

Büyük bir devlet adamının dediği gibi; Memleket fikri hür, düşünen ve eğitimli

Gençlerin omuzlarında yükselecektir. Ey gençler hiçbir zaman aklınızı kimseye

kiraya vermeyiniz. Allah ve onun resulü Hz. Muhammed’den başkasına biat

etmeyiniz.

İyi bir yazar olmak isteyenlere acizane ithaf olunur.

Önceki ve Sonraki Yazılar