1. YAZARLAR

  2. Ali AVGIN

  3. Kahramanmaraş Teknokent Genç Girişimcilere Önemli Fırsatlar Sunuyor
Ali AVGIN

Ali AVGIN

Yazarın Tüm Yazıları >

Kahramanmaraş Teknokent Genç Girişimcilere Önemli Fırsatlar Sunuyor

A+A-
Yazıyı Dinle

Faaliyetlerini yakından takip ettiğim Kahramanmaraş Teknokent ile ilgili gelişmeleri zaman zaman bu köşede siz kıymetli okuyucularımla paylaşıyorum. Çünkü Teknokent, Kahramanmaraş sanayisi için, üniversite-sanayi işbirliğinin gelişmesi için çok önemli bir kazanım.

Kahramanmaraş Teknokentin Genel Müdürü Mesut Bilginer,  14 firma ve bünyesinde yürüyen 24 proje ile Teknokentin çalışmalarına devam ettiğini ifade ediyor. Kahramanmaraş Teknoloji Transfer Ofisiyle başlayan üniversite-sanayi işbirliğine yönelik girişimlerin meyvelerini vermeye başladığını vurgulayan Bilginer, Koza İnkübasyon Merkezi ile de Teknokentin gözünü genç girişimcilere diktiğine dikkat çekiyor.

Bu kapsamda geçtiğimiz aylarda üniversite öğrencilerine ve mezunlarına yönelik gerçekleştirdikleri “Fikir Üreten Öğrenciler Arıyoruz” yarışması Kahramanmaraş ve Üniversite adına beni fevkalade heyecanlandırdı. Ödüllü yarışma ile genç yetenekleri keşfetmek için yola çıkan bu ekip, Kahramanmaraş’ın ilgili kurumlarından oluşturduğu jüri ile çok güzel bir yarışmaya imza attılar.

“İcat Çıkarma” ve “Eski Köye Yeni Adet Getirme” anlayışını reddeden Kahramanmaraş Teknokentin bu yarışmayı, kapsamını daha da geliştirerek gelenekselleştirecek olması ise geleceğe dair ümitlerimizi daha da artırıyor.

Üniversiteler ve ilgili kamu kurum ve kuruluşlarıyla da işbirliği protokollerinin imzalanmaya devam ettiğini söyleyen Bilginer, bu kapsamda Kilis 7 Aralık Üniversitesi, Akdeniz Ağaç Mamulleri  ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği Genel Sekreterliği ve İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği ile işbirliği protokolleri imzalamış.

Kahramanmaraş Teknokentin mevcut imkanlar çerçevesindeki girişimleri, yaptıkları dikkatlerden kaçmıyor. Başta Genel Müdür Mesut Bilginer, TTO Yöneticisi Yrd.Doç.Dr.Arif Selim Eren, Koza İnkübasyon Merkezinin yöneticisi Yrd.Doç.Dr.Ömer Fettahlıoğlu ve istediğimiz bilgilere rahatlıkla ulaşmamızı sağlayan Teknokent uzmanları Oğuz Ciğerlioğlu ve Ahmet Hikmet Zabun Teknokentin istenilen seviyeye ulaşabilmesi için girişimlerine devam ediyor.

Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesinin Girişimcilik ve Yenlikçilik Ulusal Endeksinde üniversiteler arasında 2014 yılında 33. Sıradan 23. Sıraya yükselmesinde Teknokentin de önemli katkılarının olduğu anlaşılıyor.

Tüm bu göstergeler dolayısıyla Kahramanmaraş’ın sanayicisi, genç beyinleri ve basın kuruluşları ile Teknokente sahip çıkmaları gerektiğine inanıyorum.

Hedeflerini tutturabilmeleri doğrultusundaki yapacakları tüm çalışmalarda Kahramanmaraş Teknokente başarılar diliyorum.

Önceki ve Sonraki Yazılar