1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Kahramanmaraş’ın Çılgın Projeleri
Kahramanmaraş’ın Çılgın Projeleri

Kahramanmaraş’ın Çılgın Projeleri

Başbakan Erdoğan 81 ilin tamamında çılgın projeleri olacağının açıklamasının ardından, Kahramanmaraş’ın çılgın projesinin neler olacağını halkımızı sorduk.

A+A-
Haberi Dinle

AK parti genel başkanı ve başbakan recep Tayyip Erdoğan 64 ile seçim gezisi düzenliyor. Büyükşehirlerin tamamına gidecek. Başbakan Kahramanmaraş’a 8 Mayıs’ta gelecek.

Gittiği her ilde seçmenlerine çeşitli müjdeler veren Başbakan Erdoğan’ın ilimize de büyük şehir sözü vermesi bekleniyor. Ancak, Erdoğan’ın Türkiye gündeminde geniş yer alan ‘Çılgın Proje’ konusunda sadece İstanbul’a değil, bütün illerde çılgın projeler yapılacağını, Anadolu’nun ihmalinin söz konusu olmadığını açıklaması Kahramanmaraş’ta yapılabilecek Çılgın Projeler’in neler olabileceği konusunu gündeme getirdi.

bekir-dogan-ic.jpg

Kahramanmaraşlılara Çılgın Proje ne olabilir? Sorusun yönettik, daha çok ekonomik projeler gündeme getirdiler. İkinci üniversite, Narlı’ya bölgesel hava limanı, Kayseri-Kahramanmaraş hızlı tren, Askeri Birlik, Büyük Şehir olma, kuzey ilçeler ile merkez ilçe arasındaki yol güzergâhının kısaltılmasının hızlandırılması, Ahir Dağı ve Sır Barajı çevresine turistik tesis yapımı ve benzeri konular dillendirilirken, sosyal projeler olması gerektiğini savunanlarda oldu. İşte vatandaşın görüşleri    

VATANDAŞ NE DEDİ?

Başbakan Tayyip Erdoğan’ın Çılgın Proje diye kamuoyuna açıkladığı İstanbul’da kanal açma projesi tartışıla dursun, geçen hafta sonunda önemli bir açıklama daha yaptı ve “ Sadece İstanbul için değil, diğer şehirlerimiz içinde çok önemli projelerimiz olacak…” dedi.

ic.20110502131120.jpg

Erdoğan, İstanbul’a kurulacak iki yeni şehrin detaylarını Çarşamba günü açıklayacağını söylerken, “ Kimse Anadolu’yu ihmal ettiğimizi sanmasın. İstanbul’a ne yapıyorsak, 80 vilayete de onu yapıyoruz” sözleri ümit oldu. Şimdi herkes Maraş için ne yapılabilir? Sorusunun cevabını aramaya başladı.  

SIR BARAJI VE ÇEVRESİ TURİZME AÇILMALI

Yüksel Poyraz;(Esnaf) “ Öncelikle böyle bir konuyu gündeme getirdiği için Bugün Gazetesine teşekkür ediyorum. Bana göre Ceyhan Nehri üzerine üç köprü yapılmalı. Sır Barajı ve çevresindeki yerleşim alanları şehir merkezi ile birleştirilmeli. Maraş büyük şehir yapılmalı. Baraj arıtma işleminden sonra çevresine turistlik tesisler yapılmalı. Mozaikler uluslar arası destek bulacak projelerle dünya turizmine kazandırılabilir…”

AHİRDAĞI’NA TUNEL AÇILMALI KUZEY İLÇELERİNE RAHAT ULAŞILMALI

Bekir Doğan(Gazeteci) Çılgın Projenin uygulanabilir ve Katma Değerinin olması gerekiyor. Şu anda Kuzey İlçelerle aramızda Hacının Oğlu yolu ile iyici yakınlaşmış durumda. Bu yolun daha da kısalması için Ahir dağı’ndan tünel açılmalı. Böylece vatandaş hem kuzey ilçelere rahat ulaşır, kaplıcasını gider, Ekinözünde acı suyunu içer.

Emrullah Görgel (Emekli ) Bana göre en çılgın proje, Fatmalı tarafına Ceyhan üzerinden köprü kurarak, batı köyleri ile aramızdaki mesafeyi kısaltmak ve ardından Sır Barajı ve çevresine modern şekilde dizayn edip turizmi açmak olurdu.

Nuri Yıldız( Gazete dağıtıcısı): Yıllardır söyleriz, Ahir Dağına bir teleferik yapılmalı. Ahir dağı ve çevresi turizme açılmalı, kayak merkezi yapılabilir. Özellikle Kara Göl ve çevresi bu konuda çok uygun. Menzelet’ten Kara Göl’e su pompalanabilir, şehre yakın olan bu bölge turizm getirisi nedeni ile değerlendirilmeli

ahir-dagi-ic.jpg

Bilal Bilir(Esnaf) Narlı’ya bölgesel bir hava alanı yapılmalı diyorum. Ayrıca kentte sinerji oluşturulup, el birliği ile kentin problemlerinin aşılması gerekiyor. Bu konuda Gaziantep örnek alınmalı. Turizmi canlandırmadan, kapalı kutu olmaktan çıkamayız. Ayrıca üniversitemiz tercih edilen üniversiteler arasına girip, açılan yeni bölümlerle öğrenci sayısı artırılmalı.

YENİ BİR ÜNİVERSİTE OLSUN

Selahattin Dönük(Emekli işçi): Eğitim alanında K.Maraş birçok kentten geri kalmıştır. Kentimizde eğitimin altyapısı iyileştirilmeli, üniversite yönetimi aktif olarak sivil toplum örgütleri ve halkımız ile devamlı diyalog halinde olmalı, Kahramanmaraş için daha güzel daha büyük projeler ortaya çıkarmalı ve bunların hayata geçirilmesini sağlamak takip etmek için milletvekillerinin özverili bir şekilde çalışması gerek. Son olarak bu kentin ikinci bir üniversiteye (vakıf olabilir)  ihtiyacı olduğunu düşünüyorum. İkinci üniversite eğitimde kaliteyi artıracaktır. Çünkü eğitimde rekabeti planlı projeli yaparsak bir şeyler elde edebiliriz.

KANAL MARAŞ NEDEN OLMASIN

Abdurrahman Kala(Esnaf): K.Maraş barajlarla çevrili bir şehir ama biz bunlardan yeterince faydalanamıyoruz. Geçen yıl Sanayi Odası bir ilki gerçekleştirdi. Su sporları yarışmalarının bir etabı burada yapıldı. K.Maraş halkı bu organizasyondan yeterince memnun oldu. İşte tam bu noktada bu tür faaliyetlerin çoğaltılması ve tabana yayılması gerekir. İnsanlar barajlarda su sporları yapsın, kılavuzlu barajı ve sır barajının çevresi düzenlenerek, piknik alanları, sahil boyu ışıklandırma ve kanal İstanbul varsa ‘KANAL MARAŞ’  neden olmasın diye düşünmekten kendimi alamıyorum. Yeter ki isteyelim planlı projeli olduktan sonra bu kente her şey yapılabilir bu iş ekip işi.

KENTSEL DÖNÜŞÜM GEREKLİ

Nejmettin Kayan(işveren):K.Maraş günden güne büyüyen nüfusu artan bir şehir ama ne yazık ki kentte çok kötü bir çarpık yapılaşma, yerleşme, söz konusu. Acilen çarpık yapılaşmanın önlenmesi gerekiyor. Bunun içinde acilen bir eylem planı oluşturulmalı. Büyükşehir olmak istiyoruz ama bana göre bu kentte Büyükşehir havası hiç yok, insanıyla, binalarıyla, yerleşimiyle ve belediyesiyle bunu hayata geçirmeliyiz. Hiç

vakit geçirmeden kentsel dönüşüm planları devreye sokulmalı ve K.Maraş belediyesi mühendisi, mimarı, vs ekibiyle biran önce bu işe el atmalı. Farklı mimariler, yeni yerleşim merkezleri ve en önemlisi altyapı eksikliğinin giderilmesi lazım. Şuan için K.Maraş’ın tüm yolları çok bozuk umarım bunun farkındadırlar ve biran önce bu aksaklıklar yapılır ve Büyükşehir olmanın haklı gururunu o zaman yaşarız.

TELEFERİK ve RAYLI SİSTEM İSTİYORUZ

Durdu Paşa(Esnaf): Kahramanmaraş kalesi ve Ahir Dağı arasında bir teleferik sisteminin acilen kurulmasını istiyoruz. Yeni yapılan Bölge Hastanesi ve Üniversite arasında raylı sisteminin hayata geçirilmesi gerekli.   Bu iki projenin yetkililer tarafından değerlendirilmesini istiyorum.İnşallah  bu iki proje hayata geçer..

EN BÜYÜK PROJE TANITIMLA İLGİLİ OLMALI

Fatih Dağ(işletmeci): Kahramanmaraş’ın ilk önce tanıtıma önem vermesi gerektiğini düşünüyorum. Sanayici ve siyasetçilerimizden bu şehir için büyük projeler üretmelerini ve bu şehrin tanıtımına bu projeler sayesinde katkıda bulunmalarını istiyorum Bir vizyonumuz olmalı ki projeler üretebilelim. İnsanlarımız bilinçli hareket etmeli, sanayicimiz farklı alanlara yatırım yapmalı, gerçi artık yeni yeni santral, enerji gibi yeni yatırım alanları açıldı. K.Maraş teşvikleri iyi değerlendiren bir şehir ama bunu artık çok daha farklı sanayi kollarına yaymamız gerekiyor. Yeni markalar üretmemiz, yeni istihdam alanları oluşturmamız gerekiyor. Siyasetçimiz, sanatçımız, işadamlarımız, bu şehirde yaşayan herkes birlik ve beraberliği sağladığı takdirde yapamayacağımız bir şey yok. İş adamlarımız, Dünyadaki son gelişmeleri iyi takip etmeli, ekonomik verileri iyi değerlendirmeli ve globalleşen dünyada fırsatları kaçırmamalı. Bunları yaparken üniversite ile iş birliği içinde çağın gereksinimlerine uyum sağlamak, teknolojiyi takip etmek, Arge ye yatırım yapmak en önemli konular.. Biz bu konularda başarılı olursak inanıyorum ki şehrimizin tanıtım konusunda ve daha birçok konuda bir sıkıntısı kalmayacaktır.

Durdu Yılmaz(Esnaf) Bizim için en büyük proje birlikte hareket etmek olmalıdır. El birliği güç birliği projesini hayata geçirmeliyiz.

emrullah-gorgel-ic.jpg

yuksel-poyraz-ic.jpg