1. YAZARLAR

  2. Nurettin Abacıoglu

  3. Kahramanmaraş'ta Siyaset Anlayışı
Nurettin Abacıoglu

Nurettin Abacıoglu

Entelektüel Bakış
Yazarın Tüm Yazıları >

Kahramanmaraş'ta Siyaset Anlayışı

A+A-

Bu gün de Milliyetçi Hareket  Partisini yazalım.

“Milletvekili Adayları Nasıl Seçilecek” başlıklı yazıyı 26 Şubat 2015 de yazmış ve bu yazı da   Adalet ve Kalkınma Partisini ele almıştım. Bu gün de MHP yi ele alalım.

7 Haziran 2015 tarihinde Milletvekilliği genel seçimleri yapılacaktır.

Türkiye genelini değil, biz şehrimizle ilgili siyasi çalışmaları ele alalım.

Şehrimizin kontenjanı  8 milletvekilidir.

11 haziran 2011 seçimlerinde; AK Parti 6, MHP 1, CHP 1 milletvekili çıkartmıştı.

7 Haziran 2015 de yapılacak seçimler de durum ne olur, bir gözatalım.

Şehrimiz Konya’dan sonra Ak partiye en fazla oy veren 2. İldir.  Bu nedenle ilimiz AK partinin kalesi durumundadır. Çok güçlüdür.

MHP  doğru aday gösterirse,  iyi çalışırsa,  güçlü bir iktidar olan AK parti ile rekabet edebilecek  yeni söylemler geliştirirse başarılı olabileceği dile getiriliyor.

Şu ana kadar halkın ilgisini çekecek  yeni bir söylem henüz duymadık.

Milletvekilliği için MHP ye müracaat edenlerin  yüksek profilli aday, adayı olduğu görülüyor.  Adayların içinde  5 profesör olduğu söyleniyor.

Bu gün öne çıkan aday, adaylarından Prof.Dr. Mehmet Akif Kütükçü  ile sohbet  ettim. Mülakat yaptım. Yakından tanıma fırsatım oldu.   

Prof.Dr. Mehmet Akif Kütükçü:  1968 yılında Kahramanmaraş’ta doğdu.

 İmam Hatip Okulu mezunudur.  Ankara Üniversitesi  Hukuk Fakültesini bitirmiştir. 

Başarılı bir eğitim döneminden sonra,  genç  yaşta profesör olmuştur. 

Kırıkkale  Üniversitesi  Hukuk Fakültesi,  Konya Selçuk Üniversitesi  Hukuk Fakültesi, Çukurova Üniversitesi  Hukuk  Fakültesi'nde öğretim üyeliği yapmıştır.

Gaziantep  Zirve Üniversitesi  Hukuk Fakültesi  Dekanıdır.

Milliyetçi ve muhafazakar duruşu kadar, dindar bir yaşam anlayışına sahiptir. Eşinin başının kapalı olması ona akademik hayatta sıkıntılar yaşatmıştır.

Aslen şehir merkezindendir.  Babası Kuyumcu esnaflarından  Fethi Kütükçü’dür.  Geniş bir çevre ve akraba profili vardır.

Neden siyaset yapmak istediğini sordum, şu cevabı verdi: “ profesör  ünvanına sahip olduğunu,  bundan daha yüksek bir makam kalmadığını söyledi.  

Artık bundan sonra Türkiye’ye ve Kahramanmaraş’a siyaset üzerinden hizmet etmek istediğini, vatan ve millet yolunda çalışacağını söyledi.  

AK partinin 13 yıllık iktidarı döneminde bütün illerin kalkındığını, Kahramanmaraş’ın  Ak parti iktidarından yeteri  kadar hizmet alamadığını, bu nedenle de gelişemediğini söyledi.

 Memleketimin sorunu benim  de sorunumdur, anlayışı ile hareket edeceğim. 

Hemşehrilerim bana destek verirlerse, Allah da nasip ederse sorunların üstesinden geleceğime inanıyorum. Allah hepimizin yardımcısı olsun.”

Mülakat sonucun da Kütük’çünün; dine, İmana, vatana ve millete faydalı olacak bir karektere sahip olduğunu  anladım.  Kahramanmaraş’a faydalı olacağı kanaatına da sahip oldum. Umarım  MHP  il ve ilçe teşkilatları ile genel  merkez  kıymetini bilir.Başarılar diliyorum.

Diğer aday, adaylarının içinde yakından tanıdığım arkadaşlarım var. Prof. Dr. Tahir Akgemci,  Prof.Dr. Sefer Aycan,  Prof.Dr. İlhami Taner Kale, Prof.Dr. Haluk Tokuçoğlu, Opr. Dr. Faruk Atlı, Nevzat Taner, Mustafa Bastırmacı, Ejder Oruç, Günay Kodaz, Hulusi Alagöz, Fahrettin Oğuz Tor, Necati Karatuluk, Mustafa bölükbaşı. Nergiz Koca, F. Kiraz. Hepsine de başarılar diliyorum.

Ben AK partiliyim ve Ak partide siyaset yapıyorum. Buna rağmen MHP de siyaset yapan arkadaşlarıma başarılar diliyorum. İşte demokrasinin güzelliği budur.

İşte bu erdemli duruşu; bütün partililer birbirlerine gösterirse demokrasi daha fazla gelişir. Kazanan Türkiye olur.

Yunus Emre ne güzel söylemiş: “Ben gelmedim kavga için, benim işim sevgi, için.” 

Önceki ve Sonraki Yazılar