1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Kamu Hastaneleri yolsuzluğa neşter attı

Kamu Hastaneleri yolsuzluğa neşter attı

Kahramanmaraş Kamu Hastaneleri Genel sekreterliği gelen bir ihbar üzerine Yürükselim ek binasında yolsuzluk araştırması yaparak konuyu savcılığa intikal ettirdiği ortaya çıktı.

Kamu Hastaneleri yolsuzluğa neşter attı

Gelen bir ihbarı değerlendiren Kahramanmaraş Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği kendilerine bağlı ek binada Ortopedi uzmanlarının yaptığı ameliyatları geriye doğru inceletti ve dudak uçuklatan yolsuzluklarla karşılaştı. Durumun Cumhuriyet Savcılığına bildirildiği öğrenildi.

Necip Fazıl Şehir Hastanesi Yörük Selim ek binasındaki bazı ortopedi hekimlerinin usulsüz ve gereksiz ameliyat yaptıkları, bu yapılan operasyonlar sonucu kullanılan malzemelerden belli oranda firma sahiplerinden prim aldıkları hatta hekimlerden birinin bu firmalardan bir kaç tanesinin sahibi olduğu yönünde Kahramanmaraş Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliğine yapılan bir ihbar üzerine Genel Sekreterlik bünyesinde inceleme başlatıldı.

Adının açıklanmasını istemeyen ancak bu tür yolsuzlukların mutlaka kamuoyu tarafından bilinmesi gerektiğine inandığını söyleyen bir yetkili konu ile ilgili şu bilgileri verdi; “ İhbarın ardından Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği tarafından hemen bir inceleme başlatıldı. Geriye yönelik olarak tüm hastane envanteri ile ameliyatlara ait film ve dosyalar uzman ekiplerce tek tek incelendi, bu incelemeler neticesinde birçok gereksiz ameliyatların yapıldığı ve yüksek tutarda malzeme kullanıldığı tespit edildi. Tabi bu inceleme ve araştırma esnasında konu ile alakalı birimde çalışan tüm personelinde tek tek ifadeleri alındı, alınan ifadeler sonucunda birçok personelin bu durumdan haberlerinin olduğu ancak hekim olmadıkları için konuyla alakalı olarak yorum yapmaktan çekindikleri anlaşıldı” dedi.

Yolsuzluk iddialarının dudak uçuklatacak seviyede olduğunu ve konunun Cumhuriyet savcılığına intikal ettiğini dile getiren yetkili konuşmasına şöyle devam etti; “Soruşturma derinleştikçe, firma ve hekim ilişkisi ile hekimler tarafından hastalara kullanılan malzemelerin karşılığında firmalardan primler alındığı ve bu primlerin aylık olarak dudak uçuklatacak meblağlara ulaştığı görüldü. Hemen hekim, firma ilişkileri ve para alışverişinin kontrolü için mali takip başlatıldı, konun çok yönlü olması nedeniyle de Genel Sekreterlikçe müfettiş talep edildi. Müfettiş tarafından kurulan yeni bir ekip şüpheli dosyaları ve filmleri yeniden değerlendirdi hatta bazı dosyalar, içerisinde akademik üyelerinde olduğu ayrı bir bilirkişi ekibi tarafından yeniden değerlendirildi ve daha önceki incelemede ulaşılan bulgularla örtüşen sonuçlar ortaya çıktı. Yörük Selim ek binasında çalışan bazı ortopedi uzmanları tarafından gereksiz operasyonlar yapıldığı hastaların prim uğruna gereksiz şekilde ameliyat edildiği tespit edildi”

Hazırlanan dosyaların Kahramanmaraş Cumhuriyet Savcılığına intikal ettirildiğini dile getiren yetkili; “İnanıyorum ki tüyü bitmemiş yetimin hakkını yiyenler Türk adaletince de tespit edilecek ve hak edenler hak ettikleri cezayı alacaklardır” dedi.  

Söz konusu yolsuzluk iddiasıyla ilgili Savcılık soruşturmalarını yürütüyor.