1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Kazakistan milli günü Expo’da kutlandı

Kazakistan milli günü Expo’da kutlandı

EXPO 2016 Antalya'nın resmi katılımcılarından Kazakistan, birbirinden renkli etkinlikleriyle milli gününü kutladı.

Kazakistan milli günü Expo’da kutlandı

EXPO 2016 Antalya'nın resmi katılımcılarından Kazakistan, birbirinden renkli etkinlikleriyle milli gününü kutladı.

Milli gün kutlaması için Antalya'ya gelen Kazakistan Eğitim ve Bilim Bakanı Sagadiev Erlan ve EXPO 2017 Astana Bölüm Başkanı Azbergenov Diyas'ı, EXPO 2016 VIP Binası'nda EXPO 2016 Antalya Ajansı Genel Sekreteri Fırat Işık ve EXPO 2016 Antalya Ajansı Genel Komiseri Büyükelçi Erdoğan Kök karşıladı. Fotoğraf çekimi ve hediye sunumunun gerçekleştiği VIP Binası'nda ayıca Kazak Bakan Erlan, EXPO 2016 Antalya anı defterini imzaladı.

Kazakistanlı Bakan ve heyet daha sonra golf araçlarına binerek, EXPO 2016 Antalya'da yer alan ülke bahçelerini gezdi. Sergi alanındaki ülke bahçelerinden biri olan Kazakistan pavilionunu da ziyaret eden Bakan Erlan, ziyaretçilerle sohbet edip, onları gelecek yıl ülkesinde yapılacak olan EXPO 2017 Astana'ya davet etti. Kazakistan pavilionunda bulunan dilek ağacına kurdele bağlayan Bakan Erlan, EXPO 2016 Antalya Ajansı Genel Sekreteri Işık ve EXPO 2016 Antalya Ajansı Genel Komiseri Büyükelçi Kök ile birlikte, çiçeklerden yapılmış kıyafetler giyen mankenlerle hatıra fotoğrafı çektirdi.

İKİ ÜLKE ARASINDAKİ DOSTLUĞA VURGU

EXPO 2016 Gösteri Salonu'ndaki törende konuşan Bakan Erlan, iki ülke arasındaki dostluğa vurgu yaptı. Bakan Erlan, "Kazakistan ve Türkiye, her zamanki gibi iyi ilişkilerini sürdürmektedir. Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev, Türkiye'yi ziyaret ettiği zaman; Türkiye, Kazakistan'ın en yakın dostu ve en güvenilir stratejik ortağı olduğunu söylemişti. İki ülkenin ilişkileri gelecekte daha da iyi noktalara gelecektir. Gelecek için, çocuklar için yaptığımız her şeyin güzel olması dileğiyle" dedi.

TÜRKİYE, 2017 ASTANA EXPO'SUNA KATILIYOR

Bahçecilik EXPO'larının yenilikleri paylaşmak, ortak sorunlara çözümler bulmak ve insanları bilinçlendirmeyi amaçladığını belirten Genel Komiser Büyükelçi Kök, "Bahçecilik EXPO'ları aynı zamanda da ülkelerin kültürlerini tanıtıp, birbirleriyle etkileşimde bulunarak, ticari ilişkilerini de geliştirmek için iyi bir fırsat sunar. Kazakistan, EXPO ailesine güzel bahçesiyle çoktan dahil olmuştur. Bahçenin yapımında emeği geçen herkese teşekkürlerimi sunuyorum. Kazakistan, 2017 yılında Astana'da EXPO'ya ev sahipliği yapacak. Türkiye, bu önemli EXPO'ya katılmaktadır. Kazakistanlı dostlarımızla, EXPO'nun deneyimlerini ve bilgilerimizi paylaşmaya hazırız. Astana 2017'nin başarılı geçmesini içtenlikle dilerim" ifadesini kullandı.

MİLLİ MÜZİK VE IŞIKLI DANS GÖSTERİSİ

Konuşmaların ardından altı kişilik Kazak müzik grubu, milli çalgıları ve milli kostümleriyle sahne aldı. Grup, eski, klasik ve modern Kazakistan şarkılarını EXPO 2016 Gösteri Salonu'nda bulunan dinleyiciler için çaldı. Işık ve dansı bir araya getirerek sahneleyen grup ise büyük beğeni topladı. Birbirinden ilginç ışık efektiyle görsel bir şov sunan grup, izleyenler tarafından tam not aldı. Milli gün sonunda ise Kazakistan'a özgü çiçeklerden oluşan kıyafetleri giyen mankenler, gösteri merkezinde kısa bir defile gerçekleştirdi. Ayrıca, EXPO 2016 Antalya'nın simgesi olan Turkcell EXPO Kulesi, milli gün sebebiyle Kazakistan bayrağının renkleri olan gök mavisi ve altın rengine büründü.

Kazakistan milli günü Expo’da kutlandı

Kazakistan milli günü Expo’da kutlandı

Kazakistan milli günü Expo’da kutlandı

Kazakistan milli günü Expo’da kutlandı

Haber KaynağıHaber Kaynağı