1. YAZARLAR

  2. Mehmet TAŞ

  3. Koalisyon bilmeceleri
Mehmet TAŞ

Mehmet TAŞ

Yazarın Tüm Yazıları >

Koalisyon bilmeceleri

A+A-
Yazıyı Dinle

7 Haziran seçimlerinin üzerinden bir aydan fazla zaman geçti. Ülkeyi 13 yıldan bu yana idare eden Ak Parti iktidarı ilk lider değişimiyle birlikte en çok oyu almasına rağmen iktidar olacak milletvekili sayısına ulaşamadı.

Sizler bu yazıyı okurken Cumhurbaşkanı Sayın Erdoğan, hükümeti kurma görevini Başbakan Sayın Ahmet Davutoğlu’na vermiş olabilir. Çünkü açıklamalara bakıldığında 9 Temmuz 2015 Perşembe günü Sayın Cumhurbaşkanının görevi verebileceği yazılıp çizilmişti.

Ak Partisiz bir koalisyon imkânsız gibi bir şey. Ak Partinin önünde iki seçenek var. Ya CHP ile ya da MHP ile bir ortaklık yapacak. Bunlar da mümkün olmazsa ufukta tekrar seçim var.

**

MHP ve CHP Genel Başkanlarının hükümet kurma karşılığında ortaya koydukları şartlar işi zora hatta yokuşa sürmenin tabiri caizse biz bu işte yokuz demenin biraz medenicesi olarak çıkıyor karşımıza. CHP ve MHP’nin ekonomik olarak verdikleri sözlerin yapılması neredeyse çok çok zordur. Çünkü hemen yanı başımızdaki komşu Yunanistan’ın içine düştüğü duruma bizde ülke olarak en fazla beş yıl içinde düşmememiz için bin sebepte yok. O halde Türkiye’de ki hükümetler popilist ve seçim vaadlerini bir yana koyarak akılcı bir teklif ve öneri ile koalisyon kurarak, ülkeyi rahatlatmak olmalıdır.

Kusura bakmayınız seçmen tek başına hiçbir partiye yetki vermedi. Uzlaşınız, anlaşınız diye uyarıda bulundu. Bunu idrak edemeyen, bunu anlayamayan genel başkanlar ilk seçimde oy artırmazlar oylarını eksiltirler. Hatta baraj altına da düşebilirler.

CHP grubu seçim barajının % 5’e indirilmesi için TBMM’ye bir teklifte bulundu. Bu teklifin yasallaşması ve seçimlerde uygulanması halinde HDP’nin 7 Haziran seçimlerinde alacağı oyu tekrar alacağına inanmıyorum. Birçok Ak Parti karşıtı vatandaş HDP barajı aşarsa Ak Parti tek başına iktidar olamaz diye oy verdi. Bu rakamında çok çok fazla olduğunu düşünüyorum.

**

Ak Parti ve MHP kendi parti tabanlarında yaptırdıkları anketlerde, Ak Parti tabanı CHP ile ortaklık yerine MHP ile ortaklığa daha sıcak bakıyor. Belki aynı şey de MHP tabanı için geçerli olabilir. MHP ve Ak Parti genel başkanları tabanlarının sesini dinleyerek hükümet kurulması noktasında dünü değil de geleceği inşaa etme adına bir protokol yaparak hükümeti kurarlar ise bu her iki partinin hayrına olacağı gibi milletin ve ülkenin de hayrına olacaktır.

Dünden insanlar ders almalıdır. Ama düne takılı olanlar, dün ile avunanlar da yeni bir geleceğin inşaasında da başarılı olamazlar.

Çünkü yeni bir gün doğuyor. İnsanlar yeni güne göre pozisyon almalıdırlar. Hava durumunda yağmurlu olduğunu bilen bir vatandaş çarşıya çıkarken bir ceket almaz ise o yağmurdan ıslanacaktır. Partilerde yeni ve gelişen durumlara göre strateji geliştirmeli ve geleceğin inşaasında da söz sahibi olmalıdırlar.

Yeni bir seçim tekrarı ancak hükümet kurma çalışmalarında ön koşulsuz destek veren ve bunu deklare eden siyasi partilere bir miktar oy artışı sağlayacaktır. Yapılan anketlerde ise seçmenlerin Ak Parti ve CHP’ye yöneldikleri de belli oluyor.

İnşallah hükümet kurma çalışmaları olumlu olur ve bir koalisyon hükümeti kurulur. Çünkü bu hükümet ülkedeki gerginliklerinde bitmesinde olumlu rol oynar diye düşünüyorum.

Ülkemiz ve milletimiz için hayırlı olsun!...

**

Mahir Ünal’a başarılar

2011-2015 yılları arasında Türkiye Büyük millet Meclisinde Kahramanmaraş Milletvekili ve Ak Parti Gnup Başkanvekili olarak başarıyla görev yapan hemşehrimiz Sayın Mahir Ünal yeniden Grup Başkanvekili seçildi.

Sayın Ünal’a ve Kahramanmaraş’a hayırlı olsun.

Önceki ve Sonraki Yazılar