1. YAZARLAR

  2. Nurettin Abacıoglu

  3. MİMARLAR ODASI ARTIK TEMSİLCİLİK DEĞİL
Nurettin Abacıoglu

Nurettin Abacıoglu

Entelektüel Bakış
Yazarın Tüm Yazıları >

MİMARLAR ODASI ARTIK TEMSİLCİLİK DEĞİL

A+A-
Yazıyı Dinle

 

Kahramanmaraş;  Adana mimarlar odasına bağlı bir temsilcilik iken. Bağımsız bir şube olmuştur. Bu husustaki  genel kurul kararı ve merkez yönetim kurulu yazıları yeni geldi ve kesinlik kazandı. O nedenle bu husustaki yazıyı yayınlamak bugüne nasip oldu.

Kahramanmaraş Mimarlar odası temsilciliği yönetim kurulu olarak: başkan Sadri Akman, Enver Erdal, Pelin Şipar Çaylı, Metin Şekeli, Eda Aslan, 15-17 Nisan 2011 tarihinde ÜRGÜP/ NEVŞEHİR de yapılan olağanüstü genel kurul toplantısına katıldı.

 

Aynı zamanda genel kurul delegesi olarak ben Nurettin Abacıoğlu, Hasan Kılınçkıran, Süleyman Zülkadiroğlu genel kurula katıldık. Destek için hem kulis çalışmaları yaptık. Hem de genel kurul gündemindeki maddelerin yeniden düzenlenmesi için kurulan  komisyonlarda görev aldık.

Hasan Sükuti Kılınçkıran gündemin B şıkkındaki Mimarlar Odası Serbest Mimarlık Hizmetlerinde Uygulama Tescil ve Mesleki Denetim Yönetmeliği Komisyonunda görev aldı.

Ben Nurettin Abacıoğlu olarak  gündemin C şıkkındaki Mimarlar Odası Yarışmalar Yönetmeliği Komisyonunda görev aldım.

Şehrimizin  tanınmış mimarlarından Mesut Başkır ağabeyimizden özellikle bahsetmek isterim. Delege olmamasına rağmen zaman ayırarak bizimle beraber genel kurula katıldı.  Destek için önemli kulisler yaptı. Kendisine teşekkür ederiz.

Mimarlar odası 35000 üyesi olan büyük bir meslek örgütüdür. Kahramanmaraş temsilciliği şube olabilmek için; yönetmelik gereği genel kurula  katılan 370 delegenin 2/3 sinin oyunu alması  gerekiyordu.

Divan başkanının şu sözü şube olacağımızın  teyidi niteliğindeydi. “ değerli arkadaşlar, ben bugüne kadar gördüğüm Genel Kurulların en kapsamlı, en katılımcısını görüyorum. Şimdiye kadar ilginç olarak zaten geçmiş yıllarda hiçbir temsilciliğin şube olmasında bu kadar kalabalığı ben görmemiştim. İlk defa böyle bir durumla karşılaştım şahsen”

Oylama 2 kere yapıldı. 1.oylamada 370 delegenin 2/3  çoğunluğunun oyu aşılmıştı. Şube olmamıza karşı çıkan bir kısım delegelerin itirazı üzerine 2. oylama yapıldı. 370 delegenin  285 inin oyunu alarak  şube olduk. Bu hem Kahramanmaraş için, hem de mimarlık mesleği için önemli bir gelişmedir. Artık Adana ya bağlı bir temsilcilik değil, bağımsız güçlü bir şubeyiz

Şube olma yolundaki zor süreçte yönetim kurulunun  özverili çalışmalarının büyük katkısı olmuştur. Bu hususta yönetim kurulunu takdir etmez isek haksızlık yapmış oluruz.Yönetim kurulunun, genel merkezle kurduğu olumlu diyaloğun şube olma yolunda önemli bir adım olduğunu da belirtmeliyim.

Şube kararından sonra yönetim kurulunun görevi sona erdi. Kayyum heyeti  atandı. Heyet başkanı: Mesut Başkır, Sekreter Üye: Nurettin Abacıoğlu, Muhasip Üye: Ahmet Şekeli, Üye: Hasan Sükuti Kılınçkıran, Üye: Süleyman Zülkadiroğlu. İş bu  Kayyum heyeti 2- 3 Temmuz 2011 de yapılacak  genel kurul  seçimine  kadar görevine devam edecektir.

Bazı meslektaşlarımızdan;  şube olmayı basit bir olay gibi değerlendirip, küçümseyenler varmış. Eğer  kendileri bu sürece dahil olsalardı bu işin hiçte kolay olmadığını görürlerdi. Bu işte emeği geçenleri takdir etme olgunluğunu göstermek meslek etiği ve dayanışması açısından  son derece önemlidir. Bugün ayrışma zamanı değil, birlik olma zamanıdır.

Bu zorlu süreçte bize desteğini esirgemeyen Adana Mimarlar odası eski başkanı, şimdi genel  başkan yardımcısı olan Erkan Karakaya ya ayrıca teşekkür ederiz. Gene bu sürecin tamamlanması için başından sonuna kadar bize destek veren Adana mimarlar odası başkanı Bekir Kamışlı ya  ve yönetim kuruluna da ayrıca teşekkür ederiz.

Prof. Dr. Mehmet SAĞLAM Mimarlar odasını 31.05 2011 tarihinde ziyaret etti. Kendilerine teşekkür ederiz.

Önceki ve Sonraki Yazılar