1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. Numan Kurtulmuş’a ’ikinci kalkışma’ iddiası soruldu
Numan Kurtulmuş’a ’ikinci kalkışma’ iddiası soruldu

Numan Kurtulmuş’a ’ikinci kalkışma’ iddiası soruldu

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Fetullahçı terör örgütünün ikinci bir kalkışmada bulunacağı iddialarıyla ilgili bir istihbarat olmadığını,...

A+A-
Haberi Dinle

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Fetullahçı terör örgütünün ikinci bir kalkışmada bulunacağı iddialarıyla ilgili bir istihbarat olmadığını, halkı endişeye sürüklememek gerektiğini, devletin bu konuda zaten teyakkuzda olduğunu söyledi.

Bakanlar Kurulu Toplantısı gündemine ilişkin bilgiler veren Kurtulmuş, Fetullahçı terör örgütünün ikinci bir kalkışmada bulunacağı iddialarının hatırlatılması ve bu yönde bir istihbarat raporu olup olmadığı sorusu üzerine, "Bu yönde rapor yok. Böyle iddialarla halkı endişeye sürüklemenin alemi yok" dedi. Darbe teşebbüsüne kalkanlar ve arkasındaki güçlerin "yenildik" diyerek kenara çekilmeyeceğini bildiklerini ifade eden Kurtulmuş, gerekli tedbirlerin alınmış olduğunu vurguladı.

MOODY'S'E TEPKİ

Numan Kurtulmuş, Türkiye'nin notunu düşüren kredi derecelendirme kuruluşu Moody's'e de tepki göstererek, yapılan değerlendirmenin "tamamıyla siyasi" olduğunu kaydetti. Kurtulmuş, kararın Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ABD ziyaretinde dış yatırımcılarla geçen olumlu toplantısının hemen ardından açıklanmasının da "manidar" olduğunu belirtti.

ANITKABİR'E ÇOCUK PARKI

Kurtulmuş'a, Anıtkabir'de çocuk parkı olup olmaması konusundaki fikri de soruldu. Başbakan Yardımcısı, "Türkiye'nin bu kadar önemli meseleleri arasında, bu kadar tali konuların tartışılmasının zaman kaybı olacağı kanaatindeyim. Görülen lüzum üzerine, TSK çocuk parkını kaldırmıştır. Bu kadar basit ve tali bir meseledir. Bu konuda siyasi polemikleri doğru bulmuyorum" dedi. Kurtulmuş, 15 Temmuz ve 7 Ağustos ruhunu korumak için her türlü gayreti ortaya koymak gerektiğini de ekledi.

BYLOCK SORUSU

Numan Kurtulmuş, AK partili vekillerin kriptolu mesajlaşmada kullanılan Bylock programını kullandığı iddialarının sorulması üzerine, "Söylentilerle, rivayetlerle hareket edilemez. Bu konuyla ilgili, Bylock, soruşturma zaten ciddi olarak devam eden bir soruşturmadır. Kapsamı bellidir. Bu çerçevede de herhangi bir şekilde bu tür söylentiler üzerinden AK Parti'yi, AK Partili siyasetçileri töhmet altında bırakacak sözlerin de ortalıkta dolaşmasının doğru olmadığı kanaatindeyim.Bu soruşturma devam eder, eğer doğru olan bilgiler varsa bu bilgiler çerçevesinde de gerekli adımlar atılır. Ancak, ortada herhangi birşey yokken bütün AK Parti'yi, AK Parti milletvekillerini ya da AK Partili siyasetçileri töhmet altında bırakacak sözlerin söylenmesini doğru bulmuyoruz" şeklinde konuştu.

AK Partili vekillerin Pensilvanya'ya gittiğine ilişkin görüntülerin yayımladığı yönündeki iddiaların hatırlatılması üzerine Kurtulmuş, "Bunlar değerlendirilir" dedi.

EMEKLİLERE PROMOSYON ÇALIŞMASI VAR MI ?

Kurtulmuş, emeklilerle ilgili bir promosyon çalışmasının da şu anda olmadığına işaret ederek, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nın gerekli çalışmaları ve açıklamaları yapacağını belirtti.

RIZA SARRAF

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ABD dönüşü, Rıza Sarraf'a ilişkin yaptığı açıklamaların sorulması üzerine Kurtulmuş, "Sayın Cumhurbaşkanımızın Amerika dönüşü yolda söylediği sözler kamuoyuyla paylaştığı sözleridir. Bu konuda henüz, mesela bugünkü Bakanlar Kurulu'nda, bu konuyla ilgili bir konu gündeme gelmemiştir. Bu konuyla ilgili gerekli çalışmalar Adalet Bakanlığı tarafından yürütülür. Sayın Cumhurbaşkanımızın bu konudaki görüşleri, hassasiyetleri ve Adalet Bakanlığı bu konuda bir adım atılacaksa bunun hukuki altyapısını hazırlar ama şu an itibarıyla böyle bir konu gündeme gelmemiştir" diye konuştu.

KREDİ KARTLARI

Kurtulmuş, kredi kartlarının tekrar yapılandırılması konusuna ilişkin, "Detaylarda çalışılıyor. İç piyasaya ciddi bir canlılık getireceğini görüyoruz" dedi.