1. YAZARLAR

  2. Op.Dr.Uğur TOKA

  3. Özel Hastaneler
Op.Dr.Uğur TOKA

Op.Dr.Uğur TOKA

FARKLI BAKIŞ
Yazarın Tüm Yazıları >

Özel Hastaneler

A+A-
Yazıyı Dinle

K.Maraş'ımızda ilçeler dahil  9 tane özel sağlık kurumu var. Bu sağlık kurumları, uzman düzeyinde muyene ve acil hizmetlerinin   yarıya  yakınını gerçekleştirmekte Resmi sağlık kurumları tesis edilirken arsasını devlet verir, inşaatı devlet yapar,  teçhizatını devlet sağlar, çalışanların maaşlarını devlet  öder.

Özel sağlık kurumları sağlık hizmetinin yarısını sunarak vatandaşa hizmet ettiği gibi devleti bu yüklerden kurtararak  ikinci bir hizmet sunar. Devlet açısından düşünürsek birilerinin okul yapması, hastane yağması,  baraj yapması hatta  büyük projelerde olduğu gibi yol yapması kalkınmayı hızlandıran mükemmel  bir  hizmettir.

Bu hizmeti sunan K.Maraş'ımızdaki  özel sağlık  kurumları,  kapanmaya kadar gidecek ciddi bir sıkıntı ile karşı karşıya.

Bu sağlık kurumlarının en büyük müşterisi Sosyal Güvenlik Kurumu'dur. Tedavi edilen hastaların hemen hemen tamamı SGK mensubudur. Hastaların ödediği cüz i fark ücretleri bir yana bırakılırsa bu hizmetlerin karşılığını  SGK öder.

Üç ay önce K.Maraş'ımızdaki sağlık kurumlarının fatura inceleme birimi Ankara'ya devredildi.

K.Maraş'la birlikte bazı illerin fatura incelenmesi Ankara'ya devredildi ancak Gaziantep ve Kayseri illeri  bu denetim birimlerini  derhal  geri  aldı. Daha çok güneydoğu illerinde yoğun bir şekilde yaşandığı söylenen suistimaller  nedeniyle,  herhengi bir baskı altında olmadan  sağlıklı bir denetim yapılması için başlatılan bu uygulamaya K.Maraş'ta dahil edildi.

Suistimal yapılan yerlerin kötü şöhreti sebebiyle ''nasıl olsa bunlar sahtekar , faturaları şişiriyorlar bizde olabildiğince ücretleri kesip  derslerini verelim adaleti sağlayalım''  şeklinde bir yaklaşımla incelemeler yapıldı .

Ve üç ay önceki ilk teslim edilen evrakların sonucu geldi .

Tüm sağlık kurumlarında toplam kesinti  1.500.000  ( birbuçuk milyon) liranın üzerinde.

Biz Akdeniz'in saklı cennetiyiz derken bir anda Güneydoğu'nun göbeğine oturduk. Hatta Gaziantep'ten daha Güneydoğu'daymışız.

Bu süreç özel sağlık kurumları için sonun başlangıcıdır.

Bu sağlık kurumlarına birilerinin  ticarethanesi gözüyle bakmamak gerekir.

Bu kurumlar K.Maraş'ın sağlık yükünün yarısına yakınını taşıyor, istihdam sağlıyor, vergi ödüyor.

Dinamik yapılarıyla sağlık alanındaki her türlü yeniliği kentimize kazandırıyor.

Erişkin ve yenidoğan yoğun bakımı hizmetleriyle,  ülkemizde pek az yerde yapılan göz ameliyatlarıyla  nitelikli sağlık hizmeti sunuyor.

Bu kurumlar asla denetimden kaçmıyor, her türlü denetime açık.

Fakat önyargıdan uzak adaletli ve vicdanlı bir denetim istiyoruz.

İhtilaflı durumlarda izahat vermemiz gerekiyor. Şu anda  karmaşık işlemler  zorlu ameliyatlar  için sadece 250 bilgisayar karekteri ( yani sadece iki satır yazı) ile yaptığımız işlemi izah etmemiz isteniyor.Biz değerlendirmeyi yapan ve tereddüte düşen kişinin karşısına oturup, yaptığımız işlemi anlatabileceğimiz bir denetim istiyoruz.

Kendi şehrimizde denetlenmekten vazgeçtik  bari derdimizi anlatabileceğimiz Gaziantep'e bağlanalım istiyoruz..

Önceki ve Sonraki Yazılar