1. YAZARLAR

  2. Veli KARALAR

  3. Sayın Mahir Ünal Yine Gelmedi!
Veli KARALAR

Veli KARALAR

Yazarın Tüm Yazıları >

Sayın Mahir Ünal Yine Gelmedi!

A+A-
Yazıyı Dinle

Geçen yıl Ramazan Bayramı'nda, Ak Parti Grup Başkanvekili ve Kahramanmaraş Milletvekili Sayın Mahir Ünal'a hitaben "Sayın Mahir Ünal Bey'e!..." başlıklı bir yazı kaleme almış; "bayram ziyaretleri"ne Ilıca'yı katmadığı için kendilerine sitemde bulunmuştum.

Tabi, tatil ve turizm beldesi Ilıca'nın ilimiz için en az ilçelerimiz kadar önem arz ettiğini belirterek ve altını çizerek... Gerçi hoş, o vakitler "belde" olan Ilıca, mahalleliğe tenzili rütbe eyledi. Ama değil mahalle, mezra da yapsalar, Ilıca'nın Kahramanmaraş için önemi azalmayıp artmaktadır. Her gün büyüyen merkezi ve çevresindeki 14 mahalle ile birlikte çoktan ilçe olmayı hak etmektedir. Bunu bazı kesimler ister kabul etsin ister etmesin!

Neyse...

"O yazı" üzerine Sayın Ünal'ın danışmanlarından Sayın Osman Gümüş aramış; aslında Mahir Bey'in Ilıca'yı ziyaret etmeyi planladığını, ancak bir yakının cenazesinden dolayı son anda Ankara'ya dönmek zorunda kaldığını, fakat en kısa zamanda Ilıca ziyaretini gerçekleştireceğini belirtmişti. Biz de bu nazik davranıştan dolayı memnuniyetimizi belirtip beklemeye başlamıştık.

***

Osman Gümüş'ün "en kısa zaman" dediği sürenin üzerinden tam bir yıl geçti. Ne gelen var, ne giden(!!)

Sezon bitti, kış; ilkbahar, yaz derken Ilıca'da yine sezon başladı.

Arefe gününden itibaren bayram tatiliyle birlikte Ilıca yine doldu taştı. "Doldu taştı" sözü klişe bir söz evet, ama ancak gelip bu yoğunluğu gözüyle görenler tahlil edebilirler. Ve bu durum her sezon tekrarlanıyor. Ilıca'ya bir sezonda gelen insan sayısı resmi verilere göre 350-400 bin aralığında. Bu rakam, işletmelerden Jandarma’nın sistemine her gün gönderilen bildirimlerden (KBS) alınmıştır. Bildirimlerde yer almayan yaşı küçükleri, günübirlikçileri, yazlıkçıları, çevre mahallelerden gelenleri ve kendi nüfusunu eklediğimizde ortaya muazzam bir nüfus çıkmaktadır.

Peki Kahramanmaraş'ta var mı buranın başka bir örneği?

Bölgede var mı?

Hatta Türkiye'de?.. Bu soruların hepsinin cevabı "HAYIR"

İşte bizim sıkıntımız da tam da bu! Bunu herkesin bilmesi, fakat "bizimkiler"in bilmemesi. Bilseler bile görmek istememeleri, görseler bile gayri samimi davranmaları... Eğer bütün bunların aksi olsaydı, bu bayramda, geçen yıldan "biz"e bir sözü olan Sayın Mahir Ünal başta olmak üzere, Sayın Büyükşehir Belediye Başkanımız Fatih Mehmet Erkoç ve Sayın Onikişubat Belediye Başkanımız Hanefi Mahçiçek ziyaret listelerine Ilıca'yı da eklerlerdi. En azından biri!

***

Biliyorum, yoğunlar. Şunun şurasında on gün sonra Cumhurbaşkanlığı Seçimleri var. Ama, şayet Ilıca'yı ziyaret etmiş olsalardı en az on vilayetin insanını bir arada bulmuş olacaklardı fena mı?

(Bir taşla on kuş!!)

Ama olmadı. Bayram geçti, yoğunluk yavaş yavaş normale dönüyor. Kaldı ki benim maksadım, yetkililerin Ilıca'yı en yoğun günlerinde görmeleri. Görmeleri ve yerli de olsa Kahramanmaraş'ta bir yerlerin “bir dondurma yiyip gitmeyen”, en azından bir hafta “konaklayan” turistler ağırladığını bilmeleri.

Sezon bittikten sonra gelip “ucu açık” vaatler vermeleri değil!!

Sevgiyle kalın.

Önceki ve Sonraki Yazılar