1. HABERLER

  2. SPOR

  3. TARİHÇİ MEHMET IŞIK İKİ YENİ KİTAP ÇIKARDI

TARİHÇİ MEHMET IŞIK İKİ YENİ KİTAP ÇIKARDI

Türkiye’de Tarih romancılığı dalında önemli bir yer edinen Kahramanmaraşlı yazar Mehmet Işık iki yeni kitabını piyasaya sürdü

TARİHÇİ MEHMET IŞIK İKİ YENİ KİTAP ÇIKARDI

Türkiye’de Tarih romancılığı dalında önemli bir yer edinen Kahramanmaraşlı yazar Mehmet Işık iki yeni kitabını piyasaya sürdü

Kahramanmaraş’ın son dönemde yetiştirdiği Tarihçi ve aynı zamanda tarih romanları yazarı Mehmet Işık, Son Türkmen Şehsuvaroğlu Ali Bey ve Sultan II. Abdulhamit isimli iki kitabını yayınladı.

Maraş Gündem haber sitesinde de köşe yazarlığı yapan Işık, iki yeni kitabını Gazeteci Mehmet Taş’a hediye etti.

Konuyla ilgili maraş gündeme açıklama yapan Işık; Tarihten Türk Milletini çıkaracak olsanız tarih yazılmaz. Bizlerde kendi öz tarihimizi araştırmak, tarihe mal olmuş, millete ve insanlığa hizmeti dokunmuş tarihi şahsiyetleri tarihi belgeler ışığında tarih romanı yazarak milletimize tanıtmak istiyoruz. Bu konuda bizlerin üzerine düşen bu işe meraklı gençlere sahip çıkmak, onları özendirmek olmalıdır. Şahsen bu konuda bizlere verdiği moral ve motivasyon nedeniyle de Mehmet Taş’a teşekkür ediyorum.” Dedi.

Mehmet taş ise; Türk İslam tarihinin gelecek nesillere objektif bir şekilde anlatmak ve bunların okunmasını sağlamak için de roman tarzında yazmanın önemini biliyorum. Romanlarını büyük bir keyif ile okuduğum Değerli yazarımız Mehmet Işık beye bu nazik davranışından dolayı teşekkür ediyorum.” Dedi.

SON TÜRKMEN

Yavuz Sultan Selim Han’ın tüm zaferlerinden yanında ve hizmetinde bulunmuş, Sultan Süleyman Han’ın saltanatının ilk dönemindeki Canberdi Gazali ve Bozoklu Celal İsyanları’nın bastırılmasında en önde yer almış olan Şehsuvaroğlu Ali Bey ve evlatlarının hain bir planla ortadan kaldırılması, kısa sürede Anadolu’da yayıldı ve halkta büyük bir üzüntüye neden oldu. Rodos Seferi sonrasında Anadolu’nun çeşitli bölgelerinde Osmanlı Devleti’ne karşı Türkmen isyanları çıktı. Ozanlar, şairler, Şehsuvaroğlu Ali Bey ve oğulları için yürekleri dağlayan ağıtlar yaktılar, şiirler yazdılar. Ferhat Paşa her anıldığında ise lanetlendi, beddualar edildi.

Şehsuvaroğlu Ali Bey, gönüllerde yaşadı, kahramanlıkları dilden dile anlatılarak asırlar boyu yaşadı. Fani dünyada, baki bir isim bırakmanın huzuruyla ebedi âleme göç etti.

Yavuz Sultan Selim Han’ın can yoldaşı olan Şehsuvaroğlu Ali Bey’in ve oğullarının hazin hikâyesini okuyacağınız bu roman, 16. Yüzyıl Osmanlı ve Dulkadiroğulları tarihine ışık tutan ilginç tespitleriyle sizleri şaşırtacaktır.

SULTAN II. ABDÜLHAMİD/ SON KUDRETLİ HÜNKAR

“Ömrü boyunca masonlarla, Siyonistlerle, Ermenilerle ve dönmelerle mücadele eden Sultan II. Abdülhamid’e, ömrünün son demlerinde vefasızca davranılmıştır. Onu tahttan indirenler, devrinde çok ağır ithamlarda bulunanlar iş işten geçtikten sonra pişmanlık duymuşlar, gidip af dilemek istemişlerdir lakin bunu pek becerememişlerdir. 11 Şubat 1918 günü cenaze arabasının üzerinde Sultan II. Mahmut türbesine doğru götürülürken, bir millet ağladı. İslam âleminin son şanlı sultanı, son adil halifesi toprağa gömülürken göklerle birlikte ağlayan vicdanlar sızladı. Ağlamaktan haz etmeyen Talat Paşa -ki Sultan II. Abdülhamid Han’ı tahttan indiren grubun liderlerinden biridir, belki de yaptıklarından dolayı vicdani bir rahatsızlık duymuş olmalı- bile büyük hünkârın ardından gözyaşlarını tutamamıştır.

Açtığı eğitim kurumları, yaptırdığı hastaneler, uzakları yakın yapan demir ve kara yolları, şehirleri süsleyen saat kuleleri onun bu dünyadaki mührü oldular.

Devlet adamları, tarihçiler, yazarlar ve şairler…

“Osmanlı Devleti’nin şanlı tarihinin son döneminde, adil ve büyük bir hükümdar yaşamıştır! Halkı için gece gündüz çalışmıştır. İçeride ve dışarıda türlü türlü düşmanlara karşı ülkesini, milletini muhafaza etmeye çalışmıştır. Yazık ki kıymeti pek anlaşılamamış, ucube bir heyet tarafından tahttan indirilip sürgüne gönderilirken dahi vatanım demekten imtina etmemiştir. 76 yıllık ömrünün 33 yılını Âlem-i İslam’a hizmet ederek tamamlamıştır.” ifadelerini bugün gönülden söylemektedirler.

Sultan II. Abdülhamid Han’ı, iyi anlamak, devrini okuyabilmek, tarihe tanıklık etmek ve en önemlisi tarafgirlikten uzak, sadece gerçekleri öğrenmek istiyorsanız elinizdeki bu kitabı mutlaka okumalısınız!

Mehmet IŞIK KİMDİR?

(www.mehmetışık.com.tr)

Kahramanmaraş’ta 1982 yılında doğdu. Kahramanmaraş’taki eğitimini, tamamladıktan sonra 2000 yılında ODTÜ Fen-Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümüne girdi. Bir süre sonra okulunu değiştirdi. İstanbul Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü ve İstanbul Üniversitesi, Hasan Ali Yücel Eğitim Fakültesi Sınıf Öğretmenliği bölümlerinden mezun oldu. Aynı üniversitenin Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde, “Özel Eğitim Kurumları’nda Tarih Dersi ve Önemi” adlı yüksek lisans tezini hazırladı ve mezun oldu. Akademik çalışmalarına kısa bir süre ara vererek çeşitli özel kurumlarda tarih ve sınıf öğretmenliği yapan Mehmet IŞIK, Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Tarih Anabilim Dalı, Yakınçağ Tarihi Kürsüsünde “Siyaset ve Şenlik 1836 Sûr-ı Hümâyunu” adlı Yüksek Lisans Tezini hazırladı ve kitaplaştırdı. Evli ve iki çocuğu olan Mehmet IŞIK, tarih alanında araştırmalar yapmaya, konferanslar vermeye, kitaplar ve makaleler yazmaya devam ediyor.

Yayınlanan Kitaplar

1-Bir Ulu Destan Çanakkale 1915, Yediveren Yayınları, 91. Baskı, İstanbul, 2005-2017.

2-Vatan Sevdalısı Atatürk, Yediveren Yayınları, 11. Baskı, İstanbul, 2006/2016.

3-Türkiye’nin Derin Tarihi, Yediveren Yayınları, 6.Baskı, İstanbul, 2007-2017.

4-Türklerin Kültür Kökenleri ve Etnik Yapısı, Yediveren Yayınları, 27. Baskı, İstanbul, 2009.

5-Gölgede Gizlenen Sevgili/Deneme, Mola Kitap Yayınları, 2. Baskı, Konya, 2010.

6-Osmanlı Tarihi/İğneli Tahtın Sultanları, Yediveren Yayınları, 10. Baskı, İstanbul,2010.

7-Bizans’ta Çanlar Sustu-1453 (Roman), Yediveren Yayınları, 5.Baskı, İstanbul, 2013.

8-Valide-i İkbal, Mahpeyker Kösem Sultan, Yediveren Yayınları, 1.Baskı, İstanbul, 2015.

9-Mihrimah Sultan/Osmanlı’da Siyaset ve Şenlik 1836 Sur-ı Hümayunu, Yediveren Yayınları, İstanbul, 2015.

10-Teşkilat-ı Mahsusa Uyanıyor (Roman) , Yediveren Yayınları, 2.Baskı, İstanbul, 2015-2017.

11-Teşkilat-ı Mahsusa Operasyon (Roman), Yediveren Yayınları,2.Baskı, İstanbul, 2016-2017.

12-Ölüm Uykusu Sarıkamış Harekâtı, Yediveren Yayınları, İstanbul, 2016.

13-Son Türkmen/ Yavuz Sultan Selim’in Sırdaşı, Yediveren Yayınları, İstanbul, 2017.

14-Sultan II. Abdülhamid/Son Kudretli Hünkâr, Yediveren Yayınları, İstanbul, 2017.