1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. "TÜRKİYE OLMASAYDI MAZLUMLARI KİM KORUYACAKTI"

"TÜRKİYE OLMASAYDI MAZLUMLARI KİM KORUYACAKTI"

Suriye Müslüman Avukatlar Birliği Başkanı Şamil: - "Dünyada insanı koruyan tek devlet kaldı, bunun adı da Türkiye. Bu devlet mazlumların yeri oldu. Türkiye olmasaydı, dünyadaki mazlumların haklarını kim görüp koruyacaktı"

"TÜRKİYE OLMASAYDI MAZLUMLARI KİM KORUYACAKTI"

Suriye Müslüman Avukatlar Birliği Başkanı Şamil:  "Dünyada insanı koruyan tek devlet kaldı, bunun adı da Türkiye. Bu devlet mazlumların yeri oldu. Türkiye olmasaydı, dünyadaki mazlumların haklarını kim görüp koruyacaktı"

 Suriye Müslüman Avukatlar Birliği Başkanı Etem Şamil, "Dünyada insanı koruyan tek devlet kaldı, bunun adı da Türkiye. Bu devlet mazlumların yeri oldu. Türkiye olmasaydı dünyadaki mazlumların haklarını kim görüp koruyacaktı" dedi.

Şamil, AA muhabirine yaptığı açıklamada, dünyada insan hakları ile değerlerinin çöküş yaşadığını söyledi.

ABD Başkanı Donald Trump'ın Kudüs'ü "İsrail'in başkenti" olarak tanımasını kınayan Şamil, bu kararın insan hakları anlamında da büyük bir yara olduğunu belirtti.

Şamil, kararın hem ABD hem de Birleşmiş Milletlere ciddi zarar verdiğini dile getirerek, "Trump'un aldığı bu karar, insan haklarına vurulmuş bir darbe. Bu karar aynı zamanda BM’ye de büyük darbe vurdu." diye konuştu.

Dünyanın birçok ülkesinde zulüm olduğunu, insanların kıymetinin ve hakkının kalmadığını vurgulayan Şamil, şöyle devam etti:

"Dünyada insanı koruyan tek devlet kaldı, bunun adı da Türkiye. Bu devlet mazlumların yeri oldu. Türkiye olmasaydı dünyadaki mazlumların haklarını kim görüp koruyacaktı. Nerede bir sıkıntı varsa orada Türkiye ve Recep Tayyip Erdoğan var. Nerede mazlum varsa, Türkiye kucak açıyor. Nerede bir enkaz ve zulüm varsa, Türkiye oraya gidip şefkatini ve büyüklüğünü gösteriyor. Sadece Türkiye'de yaklaşık 3 milyon Suriyeli var. Dünyanın her yerinde bu mazlumlara kim destek veriyor? Gerçekten bu zamanda Allah mazlumlara umut olsun diye Türkiye'yi gönderdi. 'Bütün insanların hukukunu koru, mazlumları himaye et' diye gönderdi."

 "MAZLUMLARIN DUASI TÜRKİYE İÇİN"

Şamil, Türkiye için insan haklarının bir anlamı olduğunu dile getirerek hangi dinden olursa olsun sadece insan olduğu için Türkiye'nin herkese ve her yere elini uzattığını söyledi.

Tarihte Osmanlı devletinin de aynı politikaları uyguladığına dikkati çeken Şamil, Türkiye'nin gerek insan hakları gerekse mazlum milletler konusunda atalarının yolundan gittiğini kaydetti.

Türkiye'nin bir mozaik gibi bütün mazlumlara kucak açtığını anımsatan Şamil, "Ben Suriyeli biri olarak bakıyorum, vatandaşlığım yok ancak mazlum olduğum için bize Türkiye vatandaşı gibi bakılıyor. Türkiye ikinci vatanım. Burada çok mutluyum, huzurluyum. Dünya, Türkiye'de fitne olsun istiyor ancak bütün mazlumların duası, Türkiye'nin fitnelerden koruması içindir. Dünyadaki bütün insanlık, Recep Tayyip Erdoğan ve bu hükümete, mazlumları koruması için dua ediyor." ifadelerini kullandı.