1. HABERLER

  2. SPOR

  3. Unutkanlık yaşlılığın ‘doğal sonucu’ değil
Unutkanlık yaşlılığın ‘doğal sonucu’ değil

Unutkanlık yaşlılığın ‘doğal sonucu’ değil

Nöroloji Uzmanı Dr. Özgür Ünal, unutkanlığın "yaşlılığın doğal sonucu" olmadığını vurguladı.

A+A-
Haberi Dinle

Nöroloji Uzmanı Dr. Özgür Ünal, unutkanlığın "yaşlılığın doğal sonucu" olmadığını vurguladı.

Medical Park Tarsus Hastanesi Nöroloji Uzmanı Uzm. Dr. Ünal, toplumda unutkanlığın, yaşlılığın doğal bir sonucu olarak görülüp, bir hastalık belirtisi olabileceğinin düşünüldüğünü, bu nedenle de alzaymır gibi sık görülen ve belirtisi unutkanlık olan hastalıklara sahip bireylerin tanı ve tedavi imkanından uzak kaldığını ifade etti.

Unutkanlığın yaygın bir şikayet olduğunu kaydeden Dr. Ünal, "Elbette her unutkanlık alzaymır belirtisi değildir. Ama özellikle yaşlı bireylerde yeni başlamış unutkanlık yakınması varsa, bu ayrımın Nöroloji hekimi tarafından yapılması sağlanmalıdır" diye konuştu. Alzaymır hastalığının en sık ve ilk belirtisinin unutkanlık olduğunu vurgulayan Uzm. Dr. Özgür Ünal, "Bazı genetik geçişli türleri hariç, genellikle 60 yaş üzeri bireylerde görülen bir hastalıktır" dedi.

ÖNCE YENİ BİLGİLER GİDİYOR

Alzaymır hastalığının, beyinde amiloid birikmesi sonucu meydana gelen bir hastalık olduğunu kaydeden Dr. Ünal, şöyle devam etti:

"Bu madde beyin hücreleri arasındaki bağlantıyı koparıyor ve hücrelerin ölümüne sebep oluyor. Öncelikle yakın geçmişe ilişkin bilgiler unutuluyor. Çünkü amiloid birikmesinden, önce yeni bilgilerin kaydedildiği bölge etkileniyor. Hastalığın diğer belirtileri ise hesaplama, yön bulma ve düşündüğünü uygulayabilme yeteneklerinin kaybolması."