1. YAZARLAR

  2. Orhan KOYUNCU

  3. Vali Bey'in Boynu Bükük
Orhan KOYUNCU

Orhan KOYUNCU

Yazarın Tüm Yazıları >

Vali Bey'in Boynu Bükük

A+A-
Yazıyı Dinle

Geçtiğimiz günlerde Diyarbakır'da Mermer Jandarma Karakolu'na düzenlenen bombalı sadırıda şehit olan hemşehrimiz Jandarma Astsubay Çavuş Mustafa Gökçeli'nin cenazesi  son yolculuğuna uğurlandı. Bu tören esnasında dikkatimi çeken bir husus oldu bunu sizlerle paylaşmak istiyorum.

*

Tören esnasında öyle bir an geldi ki gerçekten içim burkuldu. Vali bey boynunu büktü ve yere baktı. O an içim cız etti. Aklımdan fikrimden onlarca şey geçti. Ve dedim ki; benim devletimin boynunu büken bu illet nedir? Nedir bizi bu hale düşüren... Evvela şunu söylemeyi kendime bir borç biliyorum. Vali bey'in orada ki bu hareketi asla bir zafiyet değildir. İnsani duyguların ağır basıp, boyun büküp çaresizlik deryasına açılmaktır aslında...Kim bilir Vali bey'in o esnada içinden neler geçti. Neler düşündü... Kim bilir.

*

Gayretullaha dokundu dokunacak; bu kadar şehit bu kadar masum... Artık hal kalmadı. Neyi neyle ifade edeceğimizi artık bilmiyoruz. Bu kadar musibetin ardından sadece Allah'ım diyor ve sekinet bekliyoruz. Aslında doğrusunu yapıyoruz ama sonra o sekineti kaybedip sormaya ve sorgulamaya başlıyorum. Tüm bildiklerimizi...

*

Sahip çıkalım değerli okurlar... Neye veya kime sahip çıkalım biliyor musunuz? Devletimize sahip çıkalım. Valimize sahip çıkalım. Devletimiz boynunu büktüğünde; kaldır kafanı yanındayız. Bu acı hepimizin acısı diyebilmektir metanet. Her olayda her fırsatta devletini suçlamak devletine ve milletine zilleti layık görmek asla vatanseverlik değildir. Dünyanın bir ucunda bomba patladığında insanlar nasıl birlik oluyorsa, nasıl devletinin yanında duruyorsa; 2000 yıllık geleneği ve töresi olan bu aziz millette devletinin yanında olacaktır. Bize bu acıları yaşatan insanlara fırsat vermeyecektir.

*

Efendimiz (a.s) evledı ibrahim'i toprağa koyarken ağlıyor. Sahabelerden birisi soruyor. Ya Resulallah bizi ağlamaktan menetmişken siz neden ağlıyorsunuz? Efendimiz benim bu ağlamam şefkatin eseridir, acımadan ibarettir buyuruyor. Yani insani duygular bazen ağır basabiliyor. Valimizin zafiyeti var ve bunu dile gitiriyorum değil.. Aksine duygularının ağır basması ülke sevdasına olan samimiyetinin bir ispatıdır. Hizmetlerini yakinen takip eden bir vatandaş olarak valimizin her daim yanında olduğumuzu bildirmek istiyorum. Saygılarımla...

Önceki ve Sonraki Yazılar