1. YAZARLAR

  2. Op.Dr.Uğur TOKA

  3. Vücut Beyin Sinir
Op.Dr.Uğur TOKA

Op.Dr.Uğur TOKA

FARKLI BAKIŞ
Yazarın Tüm Yazıları >

Vücut Beyin Sinir

A+A-

 

Vücudumuz,  çocuklarımızı saymazsak en değerli varlığımız.

Vücudumuzdaki en değerli organ da  beynimiz.

Kalp de çok önemli ama beyin daha önemli. Biliyorsunuz beyin ölümü denen bir şey var. Yani vücutta kalp hala çalışırken beyin ölmüşse o vücut  ölü sayılır. Bu da en önemli  organın beyin olduğunu gösteriyor.

Beynimiz, kalp atım hızından nefes alışımıza , kollarımızın bacaklarımızın  hareketinden ruh halimize, yediklerimizin sindiriminden tüm vücut kimyamızı düzenleyen hormonlara kadar herşeyi kontrol eder , yönetir.  

Bizi biz  yapar.

Bu işleri yaparken de tüm vücudumuzun her noktasını bir ağ gibi saran sinir dokusunu aracı olarak kullanır.

Tüm vücuttaki algılayıcı sinir uçları yüzlerce bilgiyi beynimize yollar , bu sinirlere duyu sinirleri denir, beynimizde bu veriler değerlendirilir  , bu duruma uygun bir cevap , bir problem varsa buna uygun bir çüzüm üretilir ve bu  emirler de motor sinir dediğimiz sinirlerle vücuda yayılır ,  sistem tıkır tıkır işler.

Elimizi sobaya dokundurduğumuzda  duyu sinirleri hemen beynimize '' imdat yanıyorum kurtar'' diye mesaj yollar beynimiz bu veriyi değerlendirir , hemen kaslara emir yollar ve  kaslarımız harekete geçerek   bu sıkıntıyı giderecek  hamleyi yapar.

Birşeyler yediğimizde  önce gözler şu yiyeceklere bak diye mesaj yollar  sonra dilimiz tad alarak beynimize mesaj yollar  sonrada midemiz birsürü gıda geldi bunları naapacağım diye beynimize sorar. Beynimiz de  bizim tıp dilinde  nervus vagus dediğimiz sinirle emirler yollar, mide kasılmaya başlar sindirim enzimleri salınır, safra kesesi , pankreas salgıları ile  barsaklarda hazırlık yapar ve yediklerimiz vücudumuz  için birer besin haline gelir.

Bazı durumlarda sinir dokusu hasta olur. Şeker hastalığında veya demiyelinizan  hastalıklarda  sinir dokusu ne beynimize sağlıklı bilgi sunar ne de aldığı emileri sağlıklı bir şekilde vücudumuza ulaştırır.

Kan şekeri düşer , ilgili duyu sinirleri bu bilgiyi beynimize ulaştırmazsa beynimiz bir problem yokmuş iyi diyerek buna bir tedbir alamaz. Vücut komaya girer.

Şeker hastalarında ayakta küçük yaralar çıkar , ilgili sinirler bu bilgiyi beyne ulaştırmaz , beyin gereğini yapamaz ve bazen ayağın kesilmesine kadar giden sorunlar yaşanır.

Sindirim sistemine yiyecekler gelir . Biraz önce belirttiğim organlara  beynimiz emirler  yağdırır  ama sinir dokusu  bu emirleri sümen altı eder , oralı bile olmaz. Beynimiz gerekli emirleri vermiş olmanın huzuru ile rahat rahat dururken vücut gerekli besinleri alamaz ve sindirim sistemi sancıdan kıvranır. Fakat bu durumu beyne iletecek sinirlerde hasta veya tembelse  vücudumuz kıvranırken  beynimiz  ''bize akseden bir problem yok işler yolunda ''  diye algılar.

Vücudun beyindeki görüntüsü ve fotoğraftaki görüntüsü birbirine uymaz.

Bunları yazarken birden şunu düşündüm.

Beynimiz  her problemi iyi niyetle  çözmeye çalışan  hükümetimiz ,  siyasi mekanizma 

Sinirlerimiz hayatın gerçeklerini beynimize sunan  ve çözüm talimatlarını şekillendirip  vücuda ,  hayata yansıtması  gereken yüksek bürokrasi

Karın ağrısı çeken vücut da hayatın kendisi ,  vatandaşlar.

Yok  canım  ya   ne alakası var, bu yazımız sağlıkla ilgili bir yazıydı.

Önceki ve Sonraki Yazılar