1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. ‘Yabancı Yatırımcılar Bize Güveniyor’
‘Yabancı Yatırımcılar Bize Güveniyor’

‘Yabancı Yatırımcılar Bize Güveniyor’

TÜMSİAD Kahramanmaraş Şube Başkanı Adnan Toprak, Uluslararası Kredi Derecelendirme Kurumu Moody’sin Türkiye’nin Notunu "Baa3"ten "Ba1"e Düşürmesini Değerlendirdi

A+A-
Haberi Dinle

TÜMSİAD Kahramanmaraş Şube Başkanı Adnan Toprak, Uluslararası Kredi Derecelendirme Kurumu Moody’sin Türkiye’nin Notunu "Baa3"ten "Ba1"e Düşürmesini Değerlendirdi

 Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşlarının Türkiye hakkındaki notlarını, TÜMSİAD  Kahramanmaraş Şube Başkanı Adnan Toprak  değerlendirdi. Başkan Toprak  yaptığı değerlendirmede şunlara değindi.

 Moody’s Kredi Derecelendirme Kurumu 3 gün önce 15 Temmuzun etkileri geçti demişti. Dün ise ülke ekonomisinin derecesini düşürdü ve Çöp konumuna indirdi. Darbe girişiminin etkisi geçti dedikten sonra derece düşürmek bunun bir ekonomik gösterge değil, siyasi girişim olduğunu ortaya çıkarıyor.

Moody’s gibi kredi derecelendirme kuruluşları ülkelerin ekonomik göstergelerini ve yatırım durumlarını görmezden gelerek, kararlarını siyasi etkilere göre vermektedir. Ülke ekonomisi küçülen, yatırımları geriye giden ülkelerin notunu yükseltiyorlar. Bizim de  ülke ekonomimizi incelemesi için Moody’se bir talebimiz olmadı. Buna karşın kendilerince inceleme yapmadan, ülke ekonomimizin dirençli durumunu ve güven veren yatırım ortamını görmeden oluşturdukları derecelendirmeler tamamen bazı kesimlerin 15 Temmuz’da alamadıklarını şimdi ekonomik müdahalelerle almaya çalıştıklarını göstermektedir.

Bizler şunu çok rahat söyleyebiliriz ki terör, mülteci konusu, kalkışma girişimi ekonomimize asla etki edememiştir. Biz yerli ve yabancı partnerlerimizle iş hayatımıza devam ediyoruz. Yabancı yatırımcılarımız ülkemizdeki üretimlerine devam ediyor. Bunun da en güzel örneği geçtiğimiz hafta TÜMSİAD Genel merkezimizde  yeni yabancı yatırımcılarla yapılan toplantıdır. Ülke ekonomisine güvendiklerini ve hem Hükümetimizin sağladığı desteklerin hem de Avrupa ve Ortadoğu pazarlarının merkezinde bulunmamızın rotalarını Türkiye'ye çevirmelerini sağladığını söylediler.

 Yabancı yatırımcılar bize güveniyor. Biz ekonomik ilişkilerimizi geliştiriyoruz. Hiç bir kurumun negatif puanlaması ya da yorumu bu başarılı ilerleyişimizin önüne geçemeyecektir.