1. YAZARLAR

  2. Ahmet Doğan İLBEY

  3. 15 TEMMUZ DARBECİ GENERALLERLE MİLLETİN SAVAŞIDIR
Ahmet Doğan İLBEY

Ahmet Doğan İLBEY

Yazarın Tüm Yazıları >

15 TEMMUZ DARBECİ GENERALLERLE MİLLETİN SAVAŞIDIR

A+A-

15 Temmuz, Millî Mücadele ruhuyla bombalara karşı bayraklarla sokakları tutan, iman dolu göğsüyle tanklara karşı duran Müslüman Türk milletinin gözü dönmüş darbeci generalleri mağlûp edişidir. Tarih, bu şanlı müdafaayı böyle yazacak.

15 Temmuz, Türk Ülkesi’ni içeriden ve dışarıdan ele geçirmeye kalkışan hainlere karşı, “Öz yurdumda garip, öz vatanımda parya olmayacağım” nârâsının atıldığı gündü.

Zaman, omuz omuza verme zamanıydı. Necip millet direniş ve diriliş ruhunu gösterdi o gece. Meydanlara akın eden millet çocukları tankların önüne yattılar, “Bizi ezip geçmeden bu ülkede darbe yapamazsınız” dediler.

Elinde kürek sapı olan dedelerden teyzelere, delikanlılardan yaşlılara her kesimden insan vatan-ı İslâmiyye şuuru ile meydanları tuttular. Dillerinde “Allahüekber” nidaları…  Vatan aşkıyla hilâl ordusu oldular. 

İstiklâl Harbi’nde sonra vatan müdafaasında böylesine bir millî coşku görülmedi. Milleti millet yapan bu millî ruh 15 Temmuz darbecilere karşı “toplu vuran yürek” gibiydiler.

Millet çocukları kurşunlara siper oldu, canını verdi, ezanlarla, salâlarla cihad ediyordu. Minarelerden sâlalar ve ezanlar, ardından İstiklâl Marşı okunuyordu: “Korkma! Sönmez bu şafaklarda yüzen al sancak…”  mısraları göklerden gelen ulvî bir nağme gibi, Çanakkale Harbi’nde olduğu gibi bir dakika sonra öleceğini bilerek mermilere, tanklara, bombalara karşı yürüyordu millet çocukları…

Ah, o millet! Ne asil bir millet ki, onlara bin yıldır İslâm’ın hâdimi ve bayraktarı Türkler denir…

Dedem Korkut asırlar evvel demişti: 'Kahpe içerden olunca, kapı kilit tutmaz oğul!...” İçerdeki yedi kollu ihânet örgütü kapı ve kilidi kırıp harim-i ismetimize duhûl etmeye ramak kalmıştı. Fakat hesap edemedikleri bir şey vardı. İslâmların en şanlısı olan Türk milletinin cesaret ve yiğitliğini...

15 Temmuz bu ihânete karşı millet çocuklarının direniş destanıydı. Bin yıllık tarihimiz içinde millet çocuklarının toplu yürek oldukları Çanakkale ve İstiklâl Harbi’nden sonraki en şanlı vatan müdafaasıydı.

Diyar-ı küffarın bütün şer kollarıyla içerideki hempalarına karşı millet çocuklarının yürek yüreğe verdiği ikinci Sakarya Meydan Savaşıydı.

Önceki ve Sonraki Yazılar