1. YAZARLAR

  2. Ali AVGIN

  3. Başbakanımızın Kahramanmaraşlılardan Bir Kaç Ricası
Ali AVGIN

Ali AVGIN

Yazarın Tüm Yazıları >

Başbakanımızın Kahramanmaraşlılardan Bir Kaç Ricası

A+A-
Yazıyı Dinle

Başbakanımız Sayın Ahmet Davutoğlu toplu açılışlar yapmak için hafta sonu şehrimize gelmişlerdi. 26 Ekim Pazar sabahı Ramada otelde Sivil Toplum Örgütleri temsilcileri ile birlikte kahvaltı yaptılar. Burada çok güzel bir konuşma gerçekleştirdiler.

Her ne kadarda; Başbakanımızdan hem buradaki konuşmasında, hem de müftülük meydanında yaptığı konuşmalarda, şehrimizle ilgili yeni yatırım haberleri duyamasak ta, açılışı yapılan 143 eserin neler olduğunu pek anlayamasak ta, başbakanımızın şehrimizle ilgili yaptığı kültürel konulardaki güzel konuşmaları bizi ziyadesi ile memnun etti.

Başbakanımızın Ramada Oteldeki konuşmasında; Yerel idarecilerimize, özellikle kültürel konularla ilgilenen kurumlarımıza; ev ödevi mahiyetinde, ders verir gibi, “Kahramanmaraşlılara birkaç ricam var” başlıklı konuşması çok önemliydi.

Tarihe not düşmek açısından başbakanımızın bu ricalarını aşağıda aynen aktarmak istedim.

261020141201006188161.jpg

“Kahramanmaraşlılara birkaç ricam var;

Kahramanmaraş bir İstiklal şehri. Kahramanmaraş bir destan yazdı. Ne olur bu destanı bu şehre yansıtın. Hiç destan yazmamış şehirlerde bir roman yazılıyor, bir bakıyorsun Dostoyevski’nin Petesburg’u meşhur olmuş. Herkes Dostoyevski’nin romanı üzerine Petesburg’u tanımak için orayı ziyaret ediyor.

Kahramanmaraş kendisi bir İstiklal destanı yazdı. Yani Roman değil. Gerçek destan yazdı. O romanın direnç noktalarının her birisi abideleştirilsin. Ve Kahramanmaraş üzerinden Türkiye’yi ve insanımızın özgürlük aşkını anlatan bir şehir kuralım.

Hangi konakta direniş oldu? Hangi aileler nasıl direndiler? O konaklar yıkılmışlarsa ihya edelim. Sütçü İmamın bulunduğu mahali, bomba isabet eden camilerimizi abideleştirelim. Hepsine  tek tek bir şekilde mührümüzü vuralım.

Kahramanmaraş bizim özgürlük aşkımızın sembolize olduğu bir şehir haline gelsin. “Sahibini Arayan Madalya” filmi setindeki evleri soruyorlar bizim kızlar. Nerededir acaba diye? Bunu yapın.

Bozuk yapılaşmanın yerine Kahramanmaraş mahallelerini kuralım. O mahalleler üzerinden kültürümüzün şehir yansımalarını gelecek nesillere aktaralım.

Ben bunları Kahramanmaraşlıların yapacağından eminim. Türkiye’nin inşasında Kahramanmaraş’ın nefesine ihtiyacımız vardır. Nefesinizi bizden esirgemeyin.”

Bilindiği üzere Kahramanmaraşlılar nefeslerini ve desteklerini hiçbir zaman verdikleri oylarla bu hükümetten esirgemediler.

Başbakan yardımcısı Sayın Bülent Arınç’ın müftülük meydanında dediği gibi, “ Kahramanmaraş her seçimde Türkiye ortalamasının 20 puan üzerinde bize oy verdi. Bu şehre hükümetimizin borcu var. Dileyin bizden ne isterseniz verelim”

Bu açıklamalar çerçevesinde hükümetten alacağımızı, son kuruşuna kadar isteme cesareti elde ettiğimiz gibi; Sayın başbakanımız Ahmet Davutoğlu’nun şehrimizde eksikliğini hissettiği kültürel konulardaki isteklerini de takip ve talep etme hakkı kazanmış olduk. Zira ricada bulunan sıradan biri değil, bu ülkenin başbakanıdır. Şehrimiz adına hepimizin arzu ettiği kültürel konulara değindi. Çok önemli tespitlerde bulundu.

Bilindiği üzere başbakanımız gece iki buçuk ta şehrimize teşrif etmişlerdi. Bu demektir ki başbakan, her an, her zaman Kahramanmaraş’a gelebilir. Bu vesile ile ev ödevlerimizi iyi yapmalıyız. Dersimize iyi çalışmalıyız.

Selam ve sevgilerle

Önceki ve Sonraki Yazılar