1. YAZARLAR

  2. Mehmet TAŞ

  3. Millet Ak Parti’den Ne İstiyor?
Mehmet TAŞ

Mehmet TAŞ

Yazarın Tüm Yazıları >

Millet Ak Parti’den Ne İstiyor?

A+A-
Yazıyı Dinle

Türkiye 1 Kasım 2015’de tekrar sandık başına gidecek. Ülkeyi 4 yıl yönetecek lideri ve siyasi kadroyu tercih etmek üzere tekrar sandık başına gidecek vatandaş öncelikle siyasi partilerden ne istiyor? Bunu araştıran oldu mu?

Türkiye’de kamuoyu araştırmaları sürekli yapılır. Zaman zaman bizlerde bunu yaptık. Anket sorularında vatandaş tam içinden geçeni bulamadığı için verdiği cevaplar ve anket sonuçları genel eğilimi ifade etse bile vatandaş esas meramını anlatacak sorulardan uzaktır.

Son günlerde Şanlıurfa, Adıyaman illerine gittim. Uzun yıllardır tanıştığım siyasi isimler, gazeteciler ve kamu görevlileri ile sohbetlerimizde siyaset büyük yer tuttu.

Görüştüğüm ve dostluk kurduğum insanlar genel itibariyle muhafazakâr çevre olduğu için özellikle Ak Parti, MHP ve terör üzerine fikir teatisi yaptık.

Şanlıurfa’da Ak Parti 7 HDP ise 5 Milletvekili çıkardı 7 Haziran seçimlerinde. Arkadaşlarla bu konu üzerinde sohbet ederken, Ak Parti’nin kuruluşundan bu yana emek veren bir dostum; ya siz onu bunu bırakın 1 Kasım seçimlerinde vatandaşa tepeden bakmayan halkın içine giren, sokaklarımızda yürüyen isimler yazılırsa 10 vekil çıkartırız diye konuştu.

Diğer arkadaşlarda iyi bir liste ile Şanlıurfa’da Ak Parti’nin 10 vekil çıkartmasının mümkün olacağını söylediler. Aksi bir durum oluşursa da vekil sayısının 5’e düşeceğini de söylediler. Yani liste ve isimler büyük önem taşımaya başladı.

AK PARTİ ADIYAMAN’DA NE YAPACAK?

Gap Gazeteciler Birliği Genel Başkanı Zeynel Abidin Kıymaz’ın düğünündeyiz.

Dünya Ehlibeyt Vakfı Başkanı Fermani Altun ve dostlarla sohbet ediyoruz.

Adıyamanlı Ak Partiye Kahramanmaraş gibi gönül vermiş bir kent. Belediye Başkanı Hüsrev Kutlu tam bir halk adamı. Hoş sohbet, hazır cevap, çocukla çocuk, büyükle büyük olan biri. Seçimlerde kendine oy vermeyen bile seviyor. Açık sözlü, lafı eğip bükmüyor. Gençlerin nikâhını kıyacak bekliyoruz.

Düğün salonu dışındayım. Kahramanmaraş eski Milletvekili Ökkeş Şendiller’in taziyesine gitmek isteyen arkadaşları ile sohbet ediyoruz. Her partiden dostlar var.

Adıyaman’ı nasıl gördüğümü sordular.

Adıyaman’a her geldiğimde değişimin olduğunu söyledim.

Konu 1 Kasım seçimlerine geldi. Ak Parti 4 HDP 1 vekil çıkardı. Arkadaşlarır ortak görüşü listenin değişmesi yönünde. Ak Parti listeyi değiştirmezse bu sayı 3 olur diyenler var. Liste değişirse en azından 4 korunur diyorlar.

Fermani Altun bey Türkiye ve Dünya gündemi ile ilgili görüşlerini açıklıyor.

Diyor ki; Mekke’de en çok sofra açanlar Kahramanmaraşlı zengin aileler diyor. Ve birkaç isim veriyor, hatırasını anlatıyor. Doğrusu bir Kahramanmaraşlı olarak bizim cömertliğimiz konuşuluyor, duygulandım, gururlandım.

Kahramanmaraş- Adıyaman ve Malatya üç kardeş şehirdir. Bu üç şehir siyasetçisi ortak çalışmalıdır. Ortak proje üretilmeli ve iş adamları teşvik edilmelidir diye görüş açıklayanlar oldu.

Bende bunu savunurum. Kahramanmaraş’ın Doğu ve Güneydoğuya açılan iki penceresi olarak gördüğüm bu iki komşu ile ortak stratejik projelerin yapılması gerektiğini savunurum..

**

KAHRAMANMARAŞ’TA SİYASİ TABLO

Şanlıurfa ve Adıyaman’dan sonra sıra yaşadığım Kahramanmaraş’a geldi.

Kahramanmaraşlının da aslında Ak Parti’den fazla bir isteği de yok. Seçilen isimlerin sokakta olmasını istiyorlar. Halk ile içiçe olsun istiyorlar. Düğünlerde, cenazelerde, lokantalarda gözüksünler istiyorlar.

Biraz kamu yatırımı istiyorlar.

Ulaşım konusunda talepleri var, beklentileri var.

Kahramanmaraşlı Ak Parti, MHP ve CHP listelerine itirazları var. En çok itiraz ise Ak Parti listelerine geliyor.

İsim bazında yazmak doğru değil. Kadın kotasından şikâyetçi oluyorlar. İki çok diyorlar.

Ak Parti İl Başkanı Avukat Metin Doğan’ın istifası, Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanının istifası Kahramanmaraş listelerinde bir değişimin olacağını gösteriyor.

Bu arada Prof. Mehmet Sağlam, Türk Parlamenterler Derneği başkanı Nevzat Pakdil gibi ağır abilerin de tekrar aday adayı olması şehirde bir sinerji oluşturdu.

Kahramanmaraş’ta neticenin sayısal noktada bir değişim olacağını düşünmüyorum.

Belki 6-1-1 de olabilir.

Bekleyip görmekte yarar vardır. Listeler ortaya çıktıktan sonra görüşlerimizi yazmaya devam ederiz….

Önceki ve Sonraki Yazılar