1. YAZARLAR

  2. Mehmet TAŞ

  3. Şehri Marka Yapmak
Mehmet TAŞ

Mehmet TAŞ

Yazarın Tüm Yazıları >

Şehri Marka Yapmak

A+A-
Yazıyı Dinle

Kahramanmaraş’ta hiçbir değer ifade etmeyen, ancak başka şehirlere gittiğinde o şehirde bir değer olan yüzlerce hemşerimiz var Türkiye’nin dört bir yanında.

Hani yıllar önce; Merhum Cahit Zarifoğlu Kahramanmaraş’ta gazete çıkartır, kent için mücadele eder ancak 2 yılın sonunda burada yapılanların boş olduğunu üzülerek görür ve; artık bu şehirden gitme zamanıdır diyerek son gazetesini çıkartır ve son köşe yazısını da yazarak noktayı koyar. 1960’lı yıllar olarak dile getirilir o yılları.

Bu gün 2015 ve 35 yıla yakın bir zamandır bu mesleği yapan biri olarak bende aynı düşünce içindeyim. Ama yılmadan bıkıp usanmadan da yazıp çizmeye devam ediyorum.

Bu şehir bizim.

Bu şehirden kaçmak gibi de bir lüksümüz yok. Ama bu şehirde de statükonun değişmesi için de bir şeyler yapmak lazım.

Şehri geliştirmek büyütmek ve marka haline getirmek için devlet, özel sektör, bu şehirde yaşayan her bireyin yapacağı bir şeyler vardır.

Size bir dosttan gelen bir bilgi notunu paylaşmak istiyorum.

**

“Mehmet Bey Merhaba,

23 yıldır Kahramanmaraş dışında yaşayan bir
Kahramanmaraşlı olarak, vakit bulabildiğince Kahramanmaraş'ı takip etmeye çalışıyorum. Her fırsatta tatilimi Kahramanmaraş’ta geçiriyorum. Her K.Maraş ismini gördüğümde heyecanla o haberi takip ediyorum. Dışarda yaşayan biri olarak K.Maraş'ta olan olumlu ya da olumsuz durumları analiz etmeye çalışıyorum.
Son iki yıldır K.Maraş'a, yıllarca özel sektörde Bilişim Teknolojilerinde edindiğim tecrübeyi de dikkate alarak, uzaktan değil yakından nasıl katkıda bulunurum diye düşündüm. Ailemi de ikna ederek K.Maraş'a nasıl faydalı olurum diye çalışmalara başladım. Eşim K.Maraş dışından biri ve K.Maraş sevgisi ile onu da ikna ettim.
K.Maraş'ta ulaşabileceğim kanallar vasıtası ile burada sektörde edindiğim tecrübeyi de aktaracağım bir iş aradım. Bilişim sektörü gibi yetişmiş elemanın az olduğu, İstanbul’da bile bulunması için çaba sarf edilen bir tecrübeyi, burada kazandığımın yarısından az rakamlara razı olarak önerilerde bulundum. 
Bilgi Sistemleri Süreçleri, bir işletmenin verimliliğine direkt katkıda bulunan, karlılığa dolaylı yoldan ciddi etki yaratan temel destek fonksiyonudur. Türkiye’nin önemli finans, sanayii, hizmet sektörlerinde bilgi sistemleri süreçlerinin iyileştirilmesi, otomasyona tabi tutulması gibi bir çok konuda hem uzman olarak hem de yıllarca yönetici olarak çalıştım. Halen de Global bir şirkette IT departmanında yöneticilik yapıyorum. 
Hiçbir siyasi parti ile organik bağım yok. Bugüne kadar yaptığım bütün çalışmalar ve başarılar için sadece çok çalıştım. Yanlış anlaşılmasın siyasi bağı olup başarılı işler yapanları tenzih ederim. Amacım bağımsız olarak da başarılı olmak için  yaptığım çabaya atıfta bulunmak istedim.
Üzülerek ifade etmeliyim ki, anlattıklarımı ne anlayacak biri ile karşılaştım, ne de bu konuda gerçekten çözüm sağlayacak biri ile karşılaştım. Ya uzaydan gelmiş birinin konuşması gibi dinlediler, ya da hiçbir şey anlamadılar. Veya biz 3 kuruşa adam çalıştırıyoruz, sen 5 kuruş istersin tarzı muamelelere uğradım. En kötüsü de işsiz kalmış biri gibi yaklaşanların varlığını hissettim. Oysa iyi bir maaş ve iyi bir pozisyon ile zaten üreten, katma değer yaratan biriydim. Hala da öyle devam ediyorum.
Buyurun size K.Maraş'a fayda sağlamaya çalışan birinin somut yaşadığı olaylar. Hem de isteği sadece hayatını idame ettirmek için ihtiyaç duyduğundan fazla bir şey istemeyen birinin naçizane çabaları.
Anladım ki iş hayatımızın karar vericileri bu aşamaya gelmemiş, ya da ben doğru insanlara ulaşmamışım. İnşallah doğru insanlara ulaşamamışımdır. Aksini düşünmek istemiyorum.
Normalde -örneğin İstanbul gibi bir yerde yaşayan- benzer tecrübeli birini ikna edip getirmeyi bırakın, ayaklarına gelmiş bir değerin farkındalar mı acaba?
Umudumu kaybetmek istemiyorum. Bu yaşadıklarım K.Maraş'a olan sevgimi azaltmadı. Çok ama çok yol katedilmesi gereken bir örneği de size aktarmak istedim.
Not 1: Görüştüklerim arasında; Kipaş, Büyükşehir Belediyesi, Kağıt Fabrikaları, Akedaş ve dolaylı yoldan ulaşılan firmalar vardı.

Not 2: Eğer bu yazıyı yayınlamak isterseniz işyerimdeki pozisyonum itibari ile ismimi kullanmamanızı rica ederim.
İyi çalışmalar diler, K.Maraş'a ait güzel haberleri her zaman takip etmeye sayenizde devam edeceğim.

**

Devir teknoloji devri. Buna yatırım yapan, bunu iyi takip eden firmalar başarılı oluyor, rekabet yapabiliyor. Olmayanlar ise benim gibi direniyor ve bir süre sonra da stop diyor…

Önceki ve Sonraki Yazılar